Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velká jména do Čeladné? Zase napřesrok

Pohled z tribuny na green poslední jamky Czech Open 2010. | foto: Martin Kabát

23 2010
Nepomohl ani termín. Ve startovním poli golfového turnaje Czech Open nebyla plejáda velkých hvězd. "Není snadné vybudovat velký turnaj za jeden nebo dva roky. Chce to čas," uvedl Keith Waters, výkonný ředitel European Tour v Čeladné, kam přijel podpořit organizátory z promotérské firmy Quirit Alfa.

Ta vlastní práva na pořádání otevřeného domácího mistrovství profesionálů ještě na dalších osm let. I jedenáct a půl tisíce diváků, přítomných na finálovém kole (oficiální údaj), dosvědčuje, kde se turnaj momentálně nachází. A sice ne snad na začátku, ale na prvním úseku cesty, která - zdá se - vede správným směrem. Směrem za vyšší kvalitou i celkovým zmohutněním.

Několik kroků už Prosper Golf Resort tímto směrem ušel. Turnaj má svou tvář, organizace klape, dotace dvou milionů eur na hráčské odměny zůstává zachována. Kdyby přijelo víc hvězd, je pravděpodobné, že by přijelo i těch dvacet tisíc diváků, což je hranice, která by si vyžádala úpravy v organizačním a bezpečnostním plánu.

Kdyby přijelo víc hvězd... Promotér Stephen Flanagan se snažil přilákat velká jména, ta se ale Beskydům nakonec většinou vyhnula. Ačkoli to neznamená, že by se proto hrál horší golf, přece jen je toto směr, kam jít. Vstříc velkým jménům.

Odpal na dvanácté jamce hřiště Old Course v Čeladné při Czech Open 2010.

Odpal na dvanácté jamce hřiště Old Course v Čeladné při Czech Open 2010.

Waters vypočítal důvody, proč jejich nositelé s cestou váhají: mnozí Evropané letos hráli hojně majory a další turnaje v USA. V pokročilé sezoně přicházejí zranění a nemoci.

Padesát turnajů patřících do evropského okruhu je příliš mnoho na to, aby všechny měly ve startovním poli top hráče.

I v Čeladné mělo být přece jen víc těch známějších, ale několik se jich na poslední chvíli odhlásilo. "To se stává každý týden. Je to zklamání jak pro nás tak pro turnaj, ale je to běžné. Neustále o tom s hráči diskutujeme," dodal Waters.

oficiální počty diváků na czech open: sobota 9 300, neděle 11 500

Turnajový ředitel Miguel Vidaor připomněl, že podle žebříčkového umístění mělo Czech Open silnější obsazení než loňský ročník, který se hrál pod názvem Moravia Silesia Open. Bylo tu devět mužů z první stovky světového žebříčku a osm golfistů se zkušeností z Ryder Cupu.

Právě ten měl být lákadlem. Čeladná byla předposlední příležitostí získat body do nominačního žebříčku. Ale ukázalo se, že v této fázi už někteří hráči spekulují o tom, že kdyby se nenominovali, získají divoké karty. To je příklad Paula Caseyho a Padraiga Harringtona, o nějž Flanagan enormně stál.

Ukazatel skóre flightu se vedoucím mužem ve druhém kole Czech Open 2010.

Ryder Cup se hraje ve Walesu, kapitánem je Skot Montgomeŕie a dá se odvodit, že Irové i Angličané mají do týmu blíž nejen z hlediska své výkonnosti, ale také regionálně. Vždyť "Monty" svolal v době Czech Open schůzku s asistenty, kteří měli na podbeskydském hřišti sami startovat.

Honba za velkými jmény tedy může napřesrok začít znovu.Najdete na iDNES.czmobilní verze