Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velká cena Tábora posunula dva atlety do Pekingu

Jakub Holuša při Velké ceně Tábora. | foto: Petr Lundák, MF DNES

30 2015
Dva tisíce diváků. Atleti z více než desítky zemí, jeden nový rekord stadionu, dva vyrovnané a tři splněné limity na mistrovství světa. Taková byla letošní Velká cena Tábora. Nejlepší atletický mítink na jihu Čech přitáhl české hvězdy i kvalitní zahraniční závodníky. Bývalé mistry světa i účastníky olympiády.

Největší hvězdou byl Jakub Holuša. Halový mistr Evropy z letošního roku zaběhl nový rekord stadionu na 800 metrů. Závod dokončil v čase 1:45,81. „Jsem nadšený. Je to čas jako blázen. Můj nejlepší od roku 2012,“ pochvaloval si Holuša.

Český závodník byl jedním z těch, kteří pokořili limit pro účast na mistrovství světa. Paradoxně ho ale nepotřebuje. Trať 800 metrů standardně neběhá a také v Pekingu bude startovat na své parádní distanci 1 500 metrů. „Vrátil jsem se teď ze soustředění a čekají mě tři závody v jednom týdnu. Chci si zkusit, jestli to zvládnu, protože i v Pekingu budu muset zaběhnout tři závody ve čtyřech dnech, pokud chci uspět,“ vysvětloval.

Holušu v sobotu mohli diváci vidět v televizi při Diamantové lize v Londýně. V úterý byl v Táboře.

Rekord stadionu dokázal vyrovnat ve výšce Polák Bednarek skokem 230 centimetrů, a zároveň tím dostal od svého svazu pozvánku na mistrovství světa.

Ve stovce mužů kraloval Američan Morris, jenž svým výkonem 10,26 vteřiny vyrovnal rekord stadionu, který zaběhl český sprinter Milo loni na mistrovství republiky.

A samotný vrchol pak přišel na závěr v závodě na 110 metrů překážek, kde se dokázal Brazilec Oliveira kvalifikovat na mistrovství světa. Přitom doběhl až třetí za Američanem Porterem a Čechem Petrem Svobodou. Tak rychle se běželo.

Ne všichni ale odjížděli z Tábora spokojení. Třeba půlkařka Lenka Masná si chtěla u Jordánu vybojovat účast na světovém šampionátu. Ale neuspěla. „Jsem zklamaná. Vadil mi vítr. O limit se pokusím ještě na mítinku v Linci,“ vysvětlovala Masná. Hned za ní pak doběhla někdejší mistryně světa Caster Semenyaová z Jihoafrické republiky.

Podobně jako Masná dopadl i čtvrtkař Jan Tesař, který limit pro Peking nepokořil a pokusí se o něj na mistrovství Slovenska.

Letos přišlo na velkou cenu o tři stovky diváků více. „Nárůst návštěvnosti nás potěšil. Doufám, že v tom budeme pokračovat i v dalších letech. Díky obsazení byl tohle jeden z nejkvalitnějších mítinků, jaké jsme tu měli,“ pochvaloval si ředitel závodu David Bor.Najdete na iDNES.czmobilní verze