Lorenzo Dalla Porta vede pole jezdců Moto3 ve Velké ceně Austrálie.

Lorenzo Dalla Porta vede pole jezdců Moto3 ve Velké ceně Austrálie. | foto: AP

Abraham a Kornfeil v Austrálii bodovali, Moto3 má jistého šampiona

• 0
Své nejlepší umístění v sezoně MotoGP si při Velké ceně Austrálie silničních motocyklů vyrovnal Karel Abraham. Český jezdec dojel na Phillip Islandu čtrnáctý, vyhrál už jistý šampion Marc Márquez ze Španělska. Ve třídě Moto3 skončil Jakub Kornfeil dojel patnáctý, Filip Salač závod nedokončil.

Mistrem světa v Moto3 se stal Lorenzo Dalla Porta. Celkový triumf si dvaadvacetiletý Ital pojistil výhrou a dva závody před koncem šampionátu má v čele průběžného pořadí nedostižný náskok 72 bodů.

Kornfeil rozšířil bodové konto po startu z poslední řady, Filip Salač sice také mocně útočil, ale po pádu závod nedokončil. Přitom se z 19. místa dokázal propracovat až na čtvrtou pozici, ale po chybě jednoho ze soupeřů v zatáčce spadl. I tak označil závod za nejlepší v kariéře.

„Jelo se mi dobře a také se mi dobře předjíždělo. Osm kol do konce závodu jsem byl na čtvrtém místě, ale jeden jezdec přebrzdil zatáčku, narazil do mě a já spadl. Moc mě to mrzí, protože jsem mohl v tomto závodě získat svůj nejlepší výsledek,“ uvedl Salač v tiskové zprávě.

Kvalifikace MotoGP se kvůli sobotnímu silnému větru jela až v neděli před závodem, Márquez si zajistil start z první řady a po pádu jediného vážného soupeře Mavericka Viňalese si s velkým náskokem si dojel pro páté vítězství za sebou a jedenácté v sezoně.

V Moto2 ještě o mistru světa rozhodnuto není. Australský závod vyhrál Jihoafričan Brad Binder, celkově vede Márquezův mladší bratr Álex o 28 bodů před Švýcarem Thomasem Lüthim. Šampionát bude pokračovat za týden v Malajsii.

Velká cena Austrálie na Phillip Islandu

- závod mistrovství světa silničních motocyklů

Moto3: 1. Dalla Porta (It./Honda) 37:45,817, 2. Ramírez (Šp./Honda) -0,077, 3. Arenas (Šp./KTM) -0,088, 4. Suzuki (Jap./Honda) -0,126, 5. McPhee (Brit./Honda) -0,330, 6. D. Binder (JAR/KTM) -0,772, ...15. Kornfeil -8,109, Salač (oba ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 19 závodů): 1. Dalla Porta 254, 2. Canet (Šp./KTM) 182, 3. Arbolino (It./Honda) 168, 4. Ramírez 164, 5. McPhee 147, 6. Antonelli (It./Honda) 122, ...13. Kornfeil 77, 25. Salač 18.

Moto2: 1. B. Binder (JAR/KTM) 38:53,277, 2. Martín (Šp./KTM) -1,968, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) -6,021, 4. Navarro (Šp./Speed Up) -8,151, 5. Baldassari (It./Kalex) -8,806, 6. Gardner (Austr./Kalex) -8,955.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 19 závodů): 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 242, 2. Lüthi 214, 3. B. Binder 209, 4. Navarro 199, 5. Fernández (Šp./Kalex) 192, 6. Marini (It./Kalex) 176.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 40:43,729, 2. Crutchlow (Brit./Honda) -11,413, 3. Miller (Austr./Ducati) -14,499, 4. Bagnaia (It./Ducati) -14,554, 5. Mir (Šp./Suzuki) -14,817, 6. Iannone (It./Aprilia) -15,280, ...14. Abraham(ČR/Ducati) -44,912.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 19 závodů): 1. M. Márquez 375, 2. Dovizioso (It./Ducati) 240, 3. Rins (Šp./Suzuki) 183, 4. M. Viňales (Šp./Yamaha) 176, 5. Petrucci (It./Ducati) 169, 6. Quartararo (Fr./Yamaha) 163, ...25. Abraham 7.