Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vědec Šmarda poráží v automobilových závodech mladé dravce

Josef Šmarda | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

20 2010
Ať vezmete jeho příběh z jakéhokoliv konce, vždycky se ponoříte do neskutečných životních příhod muže, který je v 55 letech vynikající automobilový závodník, atlet, špičkový imunolog a do vlasti navrátivší se emigrant. Takový je Josef Šmarda.

Momentálně působí na imunologickém pracovišti ve Starém Jičíně, závodí za brněnskou motoristickou stáj Mičánek Motorsport a přednáší na mnoha světových univerzitách. Tedy od začátku a přehledně.

Josef Šmarda

Narodil se v roce 1955 v Třebechovicích pod Orebem, v roce 1974 odešel do Zlína studovat chemii na pobočku VUT Brno. Od 15 let běhal v první lize atletů za Dynamo Pardubice, potom za TJ Gottwaldov (dnešní Zlín). V roce 1979 emigroval do Kanady. Přednášel na univerzitě v Torontu, poté pracoval v Calgary v C & G Laboratories jako ředitel odboru chemie životního prostředí, brzy etabloval nový vědecký obor aplikované imunologie, v němž se stal světovou špičkou. Přičichl i k motorismu a rozjel firmu GT Performance na výrobu motorů s dceřinými společnostmi a také založil vlastní pracoviště imunologie v Calgary – laboratoř na výrobu imunologických produktů, kterou na konci 90. let etabloval i v Česku. V Kanadě prodal podíly v dceřiných firmách, v roce 2004 se vrátil do Česka. Ve Starém Jičíně vede pracoviště aplikované imunologie Smarte Brand Laboratories s. r. o., kde se mj. zabývá balancováním zdraví alternativními metodami u autistických dětí a dalších postižení. V roce 2007 si obnovil FIA licenci a za stáj Mičánek Motorsport jezdí okruhové závody.

Rodinu má sice na celé Moravě od Moravské Třebové až po Hodonín, ale s maminkou vyrůstal v rodných Třebechovicích pod Orebem. "Můj životní příběh by se dal přirovnat k Arnoldu Schwarzeneggerovi. Byl jsem nedochůdče jako on, rachitické dítě a v jedenácti letech jsem díky matce gynekoložce objevil medicínu. Měla doma spoustu knih, tak jsem se v nich začal vrtat a začal na sobě pracovat," vypráví Šmarda.

Utekl do lesa, vrátil se jako mistr

Před světem "utekl do lesa", a když z něj v patnácti "vylezl", skončil druhý na mistrovství republiky mladších dorostenců v běhu na kilometr.

Vůle, píle a pracovitost jsou vlastnosti, které v sobě objevil a provázejí ho dodnes. "Měl jsem 158 centimetrů a jen 38 kilo, než jsem vlezl na dráhu. Začal jsem jíst vitaminy,minerály, enzymy a vytáhl se na 187 centimetrů a 74 kilo už v 17 letech," vzpomíná Šmarda. Během dospívání z něj vyrostl špičkový atlet, závodil za prvoligové Dynamo Pardubice. "Získal jsem fantastický fyzický základ," pochvaluje si.

Do roku 1979 stihl vystudovat chemii na zlínské pobočce brněnského Vysokého učení technického. Ve 24 letech se rozhodl, že víc už se v postnormalizačním Československu nemůže rozvíjet. Přes Rakousko se mu podařilo emigrovat do Kanady.

Severní Amerika skýtala schopným a podnikavým lidem velké možnosti se rozvinout. Šmarda se chopil příležitosti dokonale.

Špičkový vědec v emigraci

Jak v profesním, tak sportovním životě. "Brzy jsem začal přednášet na univerzitě v Torontu a dostal se do vrcholového střediska, kde jsem trénoval v nádherné hale s několika olympijskými vítězi," vrací si okamžiky nové životní éry.

Když vypráví dál, vplouváte do vědeckého příběhu, který nejlépe vystihuje jednoduché tvrzení. "Na začátku 80. let se imunoglobulin prodával po gramech, dnes je to mnohatunový byznys." Díky komu? Z velké části právě díky Šmardovi, který může neskromně říct, že je dnes špičkou ve svém oboru, jenž tehdy teprve čekal na své objevení.

"V roce 1980 vyzkoumali vědci v Anglii a v USA zlomové body pro imunologii, ale bylo to takové neuspořádané. Tak jsem to v roce 1983 vzal do ruky. Lidé mě začali považovat za otce aplikované imunologie," připomíná Šmarda, který se k výzkumům dostal i díky tomu, že pracoval v Calgary v C & G Laboratories na výzkumu vlivu životního prostředí na imunitní systémy zvířat ovlivněné těžkým průmyslem.

Navíc se zorientoval v byznyse a založil vlastní výrobní laboratoř na výrobu imunologických preparátů, jak pro lidi, tak i zvířata.

Věrný přítel sport mu zůstal, atletiku však vytlačil motorismus. "V roce 1983 jsme začali stavět první dragstery, postupně jsme rozjeli velký byznys, až jsem se svým obchodním partnerem Toddem Berrethem postavil fabriku na výrobu motorů GT Performance Ltd. V nejlepších letech jsme měli 60 zaměstnanců a vyráběli 365 motorů ročně," povídá Šmarda.

Josef Šmarda

Auta s jejich motory vyhrávala mnohé americké dragsterové i okruhové závody, Šmarda šéfoval posádce vlastní stáje GT Performance Ltd. "Měli jsme vynikající mechaniky a inženýry. Všechno bylo na mikrometr přesné," chválí si léta u motorů.

Když se před šesti lety vrátil do vlasti, trvalo jen tři roky, než si obnovil jezdeckou licenci FIA a domluvil se s majitelem stáje Mičánek Motorsport. Loni na brněnském Epilogu získal čtvrté místo a o víkendu ho bude obhajovat. Ježdění ho stále baví a konkuruje mladým dravcům, přestože je mu o 30 let víc. Jak to dokáže?

Trénink má čím dál tvrdší

"Trénink musí být v mých letech tvrdý a intenzivní. Objevil jsem, že se čínští karatisté připravují se závažími na ruce. Také trénuji se závažími na kotnících, jako to dělali kdysi sovětští hokejisté. Mimo jiné potřebuji překonávat přírodu. Běhat v mlze, větru, plískanicích i minus 20 stupních. V 55 letech musím dělat víc než ostatní," tvrdí. Cvičí si také reakce, aby v autě mladým stačil. A samozřejmě si pomáhá různými vitaminovými a minerálními preparáty, antioxidanty.

Jako imunolog si dokáže nastavit přesné množství tak, aby bylo jeho tělo v rovnováze. "To je v životě nejdůležitější. Pak by nemělo existovat žádné věkové omezení," míní.

Proč se vlastně vydal z Kanady zpět, když se mu za mořem tak dařilo? Důvodů se našlo víc. Na konci 90. let etabloval v Česku imunologickou laboratorní a konzultační firmu, kterou teď vede ve Starém Jičíně.

Také se mu nezamlouval tlak farmaceutických firem v Kanadě. "Navíc lidé, se kterými jsem spolupracoval, se dostali do fáze, kdy byli schopni vést firmu sami, takže jsem postupně prodal svoje podíly a koncentroval se na byznys v Česku," vysvětluje. Nezastírá, že ho to také táhlo domů.

"Pořád jsem Čech. Máme krásnou zemi, i když to mnozí lidé nevědí a nadávají. Přitom se tu žije velmi dobře," míní muž, jenž může srovnávat. Jako vědec a sportovec totiž procestoval desítky zemí na světě.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze