Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve Vancouveru to budou jiné závody, uvědomuje si šampionka Sáblíková

Martina Sáblíková | foto: AP

10 2010
Česká rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková může být v klidu. Generálku na olympijské hry úspěšně zvládla, v Hamaru se v neděli podruhé v kariéře stala mistryní Evropy ve víceboji.

Dvaadvacetiletá největší česká naděje pro Vancouver si však dobře uvědomuje, že za měsíc ji na olympiádě čeká mnohem těžší úkol. Díky suverénnímu vítězství v Norsku však může absolvovat poslední týdny přípravy v klidu.

"Olympiáda bude úplně jiný závod a každý se připravuje na něj. Tam se uvidí, může to tam být všelijaké," řekla Sáblíková po skončení víceboje.

čtěte: rychlobruslařka Sáblíková je mistryní Evropy ve víceboji

Celkový triumf, nejlepší časy na tratích 3000 i 5000 metrů však ukazují, že příprava na hlavní akci sezony jde správným směrem. "Jsem na tom dobře, i když ten odstup na pětku nebyl tak velký," uvedla svěřenkyně trenéra Petra Nováka, která přitom druhou Stéphanii Beckertovou porazila o více než pět sekund.

Olympijské hry ve Vancouveru budou zahájeny 12. února, první start čeká Sáblíkovou o dva dny později. "Čas ubývá. Na jednu stranu mě to děsí, na druhou si říkám, že to alespoň už bude tady a nebudu si říkat, jak to dopadne," pousmála se.

Martina Sáblíková slaví na ME v Hamaru

Ještě před odletem do Hamaru se česká reprezentantka snažila občas myslet i na evropský šampionát, teď už je před ní jen olympiáda. "Teď už si mohu říkat, že mám jen měsíc a je to tady naostro," řekla.

Sáblíková v Hamaru porazila většinu svých rivalek na dlouhých tratích včetně Beckertové. Ze světové špičky chyběly jen Kanaďanky. Triumfy o tomto víkendu však prý nic neznamenají. "Takhle se to nedá brát. Na Evropu se člověk sice trochu připravuje, ale v hlavě má olympiádu. Psychická vzpruha to ale je. Hlavně jsem ale ráda, že to nejede jen mně, ale všem v týmu," těšilo členku NowiS týmu.

Rodačka z Nového Města na Moravě se dnes stala vícebojařskou mistryní Evropy podruhé v kariéře. Předtím uspěla v roce 2007 v Collalbu. "Možná se zdá, že tady to bylo jednodušší, ale ta konkurence je a na pětistovce i patnáctistovce se mohlo stát cokoliv," poukázala Sáblíková na své slabší tratě.

Před třemi lety v Itálii získala na ME svou první velkou seniorskou medaili poté, co v závěrečné pětce senzačně smazala ztrátu více než 12 sekund na Ireen Wüstovou z Nizozemska. Ta byla druhá i letos. "To bylo neuvěřitelné, nikdo v to nedoufal. Tady jsem si už před poslední tratí říkala, že by to mělo vyjít. Tohle vítězství bylo ale možná hezčí," porovnávala oba úspěchy.

Sáblíková získala celkově na kontinentálním šampionátu už deset zlatých medailí. Mezinárodní bruslařská federace totiž na svých oficiálních stránkách registruje přehled medailí včetně jednotlivých dílčích tratí, na kterých byla Sáblíková nejlepší celkem osmkrát. "Poslední tři roky se ale za samostatné tratě medaile nedávají, jen se vedou ve statistikách," řekla česká reprezentantka. Z Collalba si tak naposledy odvezla i 'malou' medaili.

Martina Sáblíková a Petr Novák slaví na ME v HamaruMartina SáblíkováMartina Sáblíková

Z Hamaru se tak domů vrátí pouze z jednou zlatou medailí. I tak se ale bude do norské haly opět těšit. Tradičně se ji zde totiž daří. Vyhrála tady závody Světového poháru a před rokem se zde nečekaně stala světovou šampionkou ve víceboji. "Nevím, čím to je, ale hodně se mi tu daří a líbí se mi tady. Tahle hala patří mezi nejoblíbenější," uvedla Sáblíková.

O víkendu se zde vyrovnala i s 'těžkým' ledem. "Při posledním Světovém poháru se tady na patnáctku jely časy 1:54, teď to bylo těsně pod dvě. Je strašně těžký," řekla.

Před nedělním programem měla Sáblíková obavy, aby se dobře vyspala. V minulosti totiž několikrát před patnáctistovkou dlouho usínala. "Tentokráte to bylo dobré. Usnula jsem asi o půl jedné, ale bylo to dobré," řekla.

Netrápily ji ani myšlenky na Vancouver. "Tentokráte nic takového. Usnula jsem, ani jsem nevěděla jak," usmála se.

Z Norska se Sáblíková přesune na pár dní domů, poté bude opět trénovat v Itálii a už v polovině ledna odletí do Kanady, kde se bude připravovat na olympiádu. "Takže ani není čas si doma něco dopřávat. Budu trénovat a balit. Už jsem si začala psát seznam. Mám ale pořád strach, že něco zapomenu," dodala Sáblíková.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze