Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve Valencii se plave na atletické dráze

14 2000
V a l e n c i e - Kvůli čtyřem dnům a osmatřiceti disciplínám mistrovství Evropy v krátkém bazénu se pořadatelé ve Valencii rozhodli vystavět plavecký areál v multisportovní hale, známé především jako velodrom Luise Puiga. Dva bazény kolmo k sobě, soutěžní s osmi a tréninkový s šesti drahami, vyrostly během čtvrt roku uprostřed cyklistického oválu, přímo na atletické dráze. Do tří metrů nad povrch vytažená stavba působí nezvykle, avšak útulně, a plavci si ji vesměs pochvalují. "Když závodíte na přepažené padesátce, tak všechno vypadá hrozně mohutně, ale tady je ten bazén docela útulný, je takový menší. Určitě to bude dobré pro psychiku závodníků," myslí si Milan Moravec, trenér největší české medailové naděje Ilony Hlaváčkové.

"Udělali i dost míst na tribunách, takže když přijde hodně diváků, může tady být i velmi příjemná atmosféra," přidal se reprezentační kouč Jaroslav Strnad, který vidí nedostatek jen v zázemí haly. "Většina plavců se totiž radši převléká u bazénu, nebo na tribuně," usmál se.

Organizátoři evropského šampionátu nejsou první, kteří se rozhodli k podobnému kroku. Již v roce 1997 na mistrovství světa v Göteborgu a o dva roky později při světovém šampionátu v Hongkongu byl postaven speciální bazén v multisportovním stánku. "Dnes už jsou ty technologie tak moderní, že se to pořadatelům začíná vyplácet," myslí si Strnad.

Ve Valencii budu oba bazény, vyrobené na zakázku přímo pro evropský šampionát, po skončení mistrovství demontovány a převezeny do zábavně-sportovního parku Nazaret na druhém konci přímořského města. Původně byla hala s názvem The Palau Cycle Track Municipal Luis Puig, financovaná španělskou vládou a z městské pokladny, postavena pouze pro dráhaře a v létě roku 1992 ji cyklisté při mistrovství světa pokřtili. Během dvou let bylo vylepšeno zázemí a  ostavena další místa pro diváky.

V roce 1994 na ploše vyrostly atletické sektory, sprinterská "osmidráha" a dvousetmetrový ovál, který vyzkoušeli atleti o čtyři roky později při 25. mistrovství Evropy. Teď přišli na řadu plavci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze