Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve Staré Boleslavi pohodu ani vítr nezkazí

Golfové hřiště Stará Boleslav. | foto: Martin Kabát

15 2010
Jak zahrát co nejlépe jamku po jamce konkrétní golfové hřiště a zlepšit si tak handicap? Žádné golfové hřiště už nebude pro nikoho velkou neznámou ani noční můrou, protože profesionální trenéři prozradí své tajné fígle k pokoření hřiště.

"Stará Boleslav se hraje velmi příjemně. Hřiště není příliš dlouhé, okolní plochy jsou stříhané tak, že nehrozí velké riziko ztráty míče. Kromě jamky číslo dvě, kde je green zasazený do jezera," představuje hřiště profesionální trenér Jiří Seifert.

I proto je podle něj hřiště docela oblíbené. Nemusí to ale být vždycky: "Terén je od jezera otevřený, od vody často fouká, berte proto při hře vítr v úvahu."

Starou Boleslav učí hrát Jiří Seifert.

Jamka 2, par 4

Golfové hřiště Stará Boleslav, jamka č. 2.Pravý dogleg, délkou podobný první jamce, ale podstatně těžší. Green je umístěný v jezeře, čtyřicet metrů před greenem vpravo rostou vysoké stromy. Rozhodující je proto první rána. Snažte se ji umístit co nejlépe na fairway, výhodnější je levá strana, ale pozor na aut. Z bílých odpališť je potřeba zahrát ránu dvě stě deset až dvě stě patnáct metrů na výhled, pro někoho je to trojka dřevo, pro někoho pětka, možná driver. Podle délky úderu se potom rozhodněte, jak hrát další ránu. Budete-li na prostředku fairwaye, ale jen sto padesát metrů od odpaliště, stejně si nemůžete dovolit hrát druhou ránu až někam ke greenu nebo na green, ale budete volit ještě jednu přihrávku. Riskovat, že míč možná prolétne vpravo mezi stromy a dostanu se na green už druhou ránou, tady moc nedoporučuju. Je to zbytečné. Stejně tak, když se dostanete moc vpravo, vadí vám stromy ve výhledu na green. Opět byste museli hrát přes ně i přes vodní překážku. Raději volte přihrávku na výhled a až třetí ránou jděte na green, který je dost veliký, aby byl z padesáti šedesáti metrů dobře zasažitelný. Green je mírně svažitý zleva doprava, ale není záludný.

Jamka 4, par 5

Golfové hřiště Stará Boleslav, jamka č. 4.Pro delší hráče je tato jamka velkou šancí, aby snížili skóre a zahráli birdie. Mohou zvažovat atak greenu druhou ránou. Celou pravou stranu jamky lemuje aut, doporučuju hráčům, kteří končí často vpravo, cílit údery raději více doleva. Hru může zkomplikovat také bunker, který je na levé straně v místě dopadu drivů golfistů, kteří zahrají kolem dvou set deseti metrů. Na druhou ránu hrozí riziko hlavně u vypušovaného nebo šlajsnutého míče, který může skončit vpravo až někde u silnice. Druhou ránou je navíc možné trefit bunkery kolem greenu. Pokud si budete přihrávat před green, je tam poměrně široká fairway a přihrávka ze třiceti čtyřiceti metrů do greenu by měla mít úspěch. Člověk by měl patovat ještě do birdie, a když nedá, tak by měl skoro jistě následovat par. Hráčům s vyššími handicapy doporučuju z odpaliště klidně i fairwayové dřevo, pak dvě železa a budete pohodlně na greenu.

Jamka 7, par 3

Golfové hřiště Stará Boleslav, jamka č. 7.Za silného větru dost nepříjemná jamka. Když fouká od jezera a hrajete proti větru, prodlouží se jamka určitě na sto šedesát sto sedmdesát metrů. A přidává tak minimálně jednu až dvě hole. Doporučuju proto hůl pozorně volit. Když přestřelíte, riskujete bunker. Na druhou stranu, když bude balón kratší a skončí vlevo, je přístup do greenu pořád ještě dobrý. Velký bunker vpravo u greenu číhá na hráče, kteří trošku pušují nebo šlajsují. Střižená fairway před greenem umožňuje i slabším hráčům, aby si položili balon někam na sto dvacet metrů a pak přihrávali. Pokud zvolíte tuhle taktiku, je lepší hrát trošičku na levou stranu fairwaye, nehrát přímo na green, protože budete mít otevřenější přístupovou cestu. I střední hráči tady budou v každém případě atakovat par.

Kompletní jamky hřiště Golf Clubu Stará Boleslav s Jiřím Seifertem jsou uvedeny v šestém dílu knihy Klíč k českým golfovým hřištím, www.a-ga-ma.cz.Najdete na iDNES.czmobilní verze