Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve Spa se má jet F1 v srpnu 2004

19 2003
Brusel - Velká cena Belgie formule 1, se sice letos nekonala, ale po zmírnění zákazu tabákové reklamy se má do země opět vrátit. Promotér mistrovství světa Bernie Ecclestone prý vyzve Mezinárodní automobilovou federaci (FIA), aby tento závod znovu zařadila do seriálu. Valonský ministr hospodářství Serge Kubla v pondělí oznámil, že formule by se měla příští rok 29. srpna na okruhu ve Francorchamps poblíž lázní Spa znovu objevit.

Tato zvěst však nevyvolala jen nadšení. Podle tisku prý přistoupil Kubla na všechny podmínky, často nevýhodné, jen aby závod vrátil zpět do Belgie.

FIA loni vyřadila Belgii z kalendáře F1 poté, co belgický parlament schválil zákon zakazující od letošního léta veškerou reklamu na tabákové výrobky. Po letošních květnových volbách však odešli z vlády militantní zelení a nová většina zmírnila zákon tak, aby se netýkal sportovních soutěží. Rychlé vozy tak mohou opět vyjet na okruh v belgických Ardenách, považovaný za nejhezčí na světě, pokrytá symboly cigaretových značek.

Valonské úřady přijde toto povyražení na dodatečných 18 milionů eur, tolik budou stát úpravy okruhu, které požaduje Ecclestone. Od roku 1977 stála dráha daňové poplatníky už 44 milionů eur. Podle tisku se mohou místní zahojit pouze z prodeje vstupenek, protože přenosová práva spravují Ecclestoneovy společnosti a FIA.

"Štěstí není nikdy zadarmo. V tomto případě jde však jen o mýtus, který se hroutí při konfrontaci s čísly," napsal list Le Soir. "Ať chceme nebo ne, není Velká cena na okruhu ve Francorchamps nikterak zachráněna - zajištěn je pouze rok 2004. Jako obvykle jsme svědky pravého belgického surrealismu."

List naráží na to, že v červenci 2005 vstoupí v platnost plošný zákaz tabákové reklamy v celé Evropské unii, který buď přiměje svět F1 ke změně financování, nebo povede k přesunu závodů na jiné kontinenty. Kubla spoléhá na to, že se pod tlakem zainteresovaných států

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze