Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bauer, Samková, Ledecká... Ve službách liberecké Dukly zůstávají hvězdy

Štastná Ester Ledecká. V devatenácti letech je mistryní světa v paralelním slalomu. | foto: AP

16 2015
Už šedesát let závodí elitní reprezentanti v zimních sportech v barvách Dukly Liberec. Armádní klub zůstává i na prahu nové sezony hlavním zásobovatelem národních týmů.

Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková, mistryně světa ve snowboardingu Ester Ledecká, dvojnásobný vítěz Tour de Ski Lukáš Bauer, nejlepší český sjezdař Ondřej Bank. Ti všichni mají něco společného - na klubové úrovni závodí za Duklu Liberec.

Liberecká Dukla s ministerstvem obrany v zádech podporuje zimní sporty už skoro 60 let. Za tu dobu vyprodukovala olympijské vítěze i mistry světa. Velkými jmény minulosti byli třeba skokani Pavel Ploc a Jaroslav Sakala nebo běžkyně Kateřina Neumannová.

Dukla zajišťuje sportovcům výplaty podle výsledků z předešlých sezon, ve stavu má i reprezentační trenéry. Výrazně se podílí také na přípravě přímo v Liberci nebo při výjezdech na zahraniční soustředění. „Dá se říct, že financování přípravy od dubna do prosince jde za námi a pak závodníky předáváme jednotlivým sportovním svazům,“ vysvětluje šéftrenér liberecké Dukly Michael Georgiev.

Když někdo závodí za armádní klub, zdaleka to neznamená, že musí být voják. Reprezentanti jsou na Dukle vedení jako tzv. občanští zaměstnanci.

Opravdový voják tu dnes zbývá jen jeden: běžec Martin Jakš, který má hodnost praporčíka. „Vstup do armády se závodníkům nabízí podle výkonnosti, navíc k tomu musí absolvovat tříměsíční kurz, což se každému nechce,“ vysvětluje šéf Dukly. A tak třeba Eva Samková po svém vítězství na olympiádě v Soči vábení do uniformy odolala.

Reprezentanti z liberecké Dukly jsou teď ve fázi finálních příprav na novou sezonu. Ta nemá vrchol v podobě světových šampionátů nebo olympiády. Ale neplatí to tak docela.

Skokany čeká v lednu příštího roku mistrovství světa v letech na lyžích. Tam už se budou muset obejít bez nejlepšího českého letce Antonína Hájka, který ukončil kariéru. „V této sezoně znovu budeme spoléhat na zkušené skokany Jandu, Maturu a Hlavu,“ uvedl Georgiev. Českou jedničku Romana Koudelku nepodporuje armáda, ale ministerstvo vnitra.

Pro běžce bude vrcholem sezony prestižní série Tour de Ski. Na tu by se chtěl připravit i veterán Lukáš Bauer, který si jinak už zimní program pečlivě vybírá. Není se co divit, začne už svou devatenáctou sezonu.

Druhým vrcholem bude lednový závod Světového poháru v Novém Městě. „Bauer s Jakšem by měli na Tour de Ski jet o nejvyšší místa, v Novém Městě bychom chtěli uspět hlavně ve štafetě. Mladíci by měli bojovat o první desítku na MS do 23 let,“ plánuje nový reprezentační kouč Lukáš Krejčí.

Sdruženáři řeší před startem sezony problém. Jejich už tak ztenčené řady načas opustil Miroslav Dvořák, který si léčí mononukleózu a zřejmě přijde o celou sezonu. Jediným elitním reprezentantem tak zůstává talentovaný junior Tomáš Portyk.

Největší závodní skupiny mají na liberecké Dukle zástupci klasického lyžování. Největší papírové šance na úspěch v nadcházející sezoně ovšem mají spíš solitéři z řad snowboardistů: Ester Ledecká a Eva Samková.Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze