Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve Finsku byl nejrychlejší Grönholm

20 2000
J y v a s k y l a - Finský pilot Marcus Grönholm s peugeotem suverénně vyhrál Rallye tisíce jezer, devátý závod mistrovství světa v automobilových soutěžích, a dostal se do čela v průběžném pořadí seriálu. Za domácím jezdcem, jenž se usadil v čele závodu po první etapě, skončil se ztrátou 1:06,2 minuty skotský jezdec Colin McRae s fordem, jako třetí projel cílem další domácí pilot Harri Rovanperä na toyotě. Britský jezdec Richard Burns, jezdící na voze Subaru Impreza, ze závodu po první rychlostní zkoušce druhé etapy kvůli nehodě odstoupil. Zde si přečtěte zpravodajství ze soboty

Grönholm má v čele šampionátu 44 bodů, druhý Burns ztrácí šest bodů. Na třetí pozici se ztrátou dalších dvou bodů McRae. "Je skvělé, že se mi podařilo vyhrát na domácí půdě a dostat se tak do čela šampionátu," řekl po závodě Grönholm. "Moc se mi tento soutěž líbila, škoda, že Richard havaroval a musel odstoupit. Mohl to být dramatický souboj, ale aspoň jsem mu utekl v celkovém pořadí," radoval se vítěz. Přiznal, že se po soupeřově výpadku soustředil hlavně na to, aby udržel auto na trati. "Do konce mistrovství zbývá ještě pět závodů, ale já udělám všechno pro to, abych vedení udržel," slíbil.

McRae se na druhé místo dostal až v poslední rychlostní zkoušce. "Jsem rád, že jsem se nakonec dostal na druhé místo. Je to důležité pro pořadí v šampionátu," pravil McRae. "Nepodařilo se nám úvodní dva dny vybrat dobré pneumatiky, ale dnes už to bylo o mnoho lepší," ulevil si. Naopak zklamán byl v cíli třetí Rovanperä. "Jsem trochu rozladěn, mohl jsem být druhý," komentoval finský jezdec desetisevteřinovou penalizaci od zástupců Mezinárodní automobilové federace FIA. Finové domácímu závodu dominovali, mezi nejlepší pěticí projeli cílem hned čtyři a v osmičce jich bylo plných sedm.

Vozy Škoda se finské rallye nezúčastnily. Dalším závodem MS je 7. - 12. září Kyperská rallye, při které se česká stáj představí.

Výsledky:
1. Grönholm (Fin./Peugeot) 3:22:37,1, 2. McRae (Brit./Ford) - 1:06,2, 3. Rovanperä (Fin./Toyota) -1:09,6, 4. Mäkinen (Fin./Mitsubishi) -1:38,7, 5. Lindholm (Fin./Peugeot) -2:06,0, 6. Delecour (Fr./Peugeot) -5:05,0, 7. Hagström (Fin./Toyota) - 5:16,5, 8. Kankkunen (Fin./Subaru) -5:52,9, 9. McRae (Brit./Hyundai) -6:09,1, 10. Martin (Est./Toyota) -6:50,6. Průběžné pořadí: 1. Grönholm 44, 2. Burns 38, 3. McRae 36, 4.
Sainz (Šp./Ford) 27, 5. Mäkinen 26, 6. Kankkunen 18, 7. Rovanperä 7, 8. Solberg (Nor./Ford) 6, 9. Auriol (Fr./Seat), Loix (Bel./Mitsubishi), Arai (Jap./Subaru) všichni 4, ...15. Schwarz (Rak./Škoda) 2.
Pohár konstruktérů: 1. Ford 63, 2. Subaru 60, 3. Peugeot 54, 4. Mitsubishi 33, 5. Škoda 8, 6. Seat 7, 7. Hyundai 5.

Finská posádka Marcus Grönholm a Timo Rautiainen na voze Peugeot je po páteční první etapě v čele Švédské automobilové rallye.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze