Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vážím si toho, že jsem se ze všeho nezhroutil, říká Hradilek

Vavřinec Hradilek během Českého poháru vodního slalomářů | foto: Petr Lemberk, MAFRA

16 2017
V Londýně 2012 slavil olympijské stříbro. O rok později v Praze i titul mistra světa. Tehdy se vodní slalomář Vavřinec Hradilek ocitl na vrcholu. V 26 letech. Mohl si říci: Nikomu už nemusím nic dokazovat. Mám splněno. Ale ruku na srdce, kdo by si to v takové situaci řekl?

Jeho poslední dvě sezony jsou nyní o tolik jiné.

Loni se neprobojoval na hry v Riu, letos ani do tříčlenného národního týmu kajakářů pro mistrovství Evropy a světa.

Chuť rvát se neztratil, jenže přetížené tělo vypovídalo poslušnost.

„Pro mě je úspěchem i to, že se z proher nepokakám. Což se mi daří,“ usměje se. „Pravda je, že díky těm předchozím medailím snáším i ty prohry o něco líp.“

Světový pohár v Praze bude v pátek a v sobotu vrcholem jeho sezony. Na rozdíl od evropského či světového šampionátu totiž smí Česko nasadit do bojů čtyři, a nikoliv jen tři kajakáře. Díky tomu v Praze nechybí mezi 290 závodníky z 35 zemí ani Hradilek.

„Mrzí mě, že šampionáty letos nejedu,“ vykládá. „Ale snažím se v životě vyrovnávat se vzniklými situacemi co nejjednodušeji. Nikdy by mě nenapadlo závidět těm, co jedou, nebo utápět se ve zklamání.“

Po životních sezonách 2012 a 2013 bylo charismatického Hradilka všude plno. Svoji olympijskou medaili dovedl zhodnotit jako málokdo, otevřela mu též mnohé dveře vedoucí do zcela jiných než sportovních sfér.

Stříbrný medailista z olympiády, kajakář Vavřinec Hradilek.
ŠŤASTNÝ VÍTĚZ. Takhle slaví nový šampion ve vodním slalomu, kajakař Vavřinec...

SLAVNÉ CHVÍLE. Coby stříbrný muž z her v Londýně 2012 (vlevo) a mistr světa z Prahy 2013.

„Nejvíc si vážím toho, že jsem se z toho všeho nezhroutil,“ říká.

Vavřinec Hradilek - herec ve filmu Tenkrát v ráji, mohl si připsat do svého portfolia. „Volali mi teď s další nabídkou na reklamu a do jednoho seriálu. Ale to už jsem odmítl,“ líčí. Zato v Praze mocně podniká, na náplavce vybudoval Kayak Beach Bar. Je aktivním ambasadorem značky Red Bull. Angažuje se v komisích sportovců Mezinárodní kanoistické federace a na Českém olympijském výboru.

Složil zkoušky na pilotní průkaz, ve vzduchu si čistí hlavu, zároveň však má v oblasti letectví i další, dosud tajné plány.

„Je toho moc,“ přitaká. „Ale nic, co by mě vyloženě nebavilo.“

Fotogalerie

Snad jen funkcionářské aktivity chce omezit. Nelíbí se mu, do jaké pozice se sport v Česku dostal. „Stává se z něj velké politikum. I když teď máme naději, že z něj odejde pár lidí, kteří ho v Česku dostali do současné krize.“

Namísto letošního mistrovství světa v Pau vyrazí v září na expedici na kalifornské řeky. „Budeme natáčet nějaké divočiny,“ těší se.

Neznamená to však, že by už závodní kariéru odsunul na druhou kolej. Vábí jej mistrovství Evropy 2018 v Praze. A ještě jednou se chce pokusit o olympijský start.

Tokio 2020 si určil za konečnou metu.

„Pak už závodit nechci,“ ujistí, také kvůli varovným zdravotním signálům posledních let.

Tři roky bojuje s bolavou krční páteří a s dalšími přetíženými partiemi. Letos angažoval do svého týmu nového kondičního trenéra a fyzioterapeuta Jakuba Kmeťka. „Jsme spolu skoro denně. Pracujeme na tom, aby mé tělo v celé té zátěži fungovalo hospodárněji.“

Dopady spolupráce si pochvaluje stejně jako novou loď, do které po nepovedeném jaru přesedl.

V trojských peřejích chce opět jednou vyzvat na souboj celý svět.

„I tohohle malého ďábla,“ ukáže na Jiřího Prskavce, aktuálního mistra světa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze