Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Všichni z týmu na bodech, těšilo šéfa Bauera po Vasově běhu

Ilja Černousov skončil na Vasově běhu šestý (snímek je ze závodu v Toblachu). | foto: Team Pioneer Investments

8 2017
Šesté místo Ilji Černousova bylo nejlepším výsledkem týmu Pioneer Investments na legendárním Vasově běhu. „Na prvním Vasáku je to skvělé umístění,“ připomíná Lukáš Bauer premiérový start ruské týmové jedničky. On sám dokončil 90kilometrový lauf zařazený do série Ski Classics jako sedmatřicátý.

„Samozřejmě, že spokojenost,“ zhodnotil Bauer svůj výsledek. Soupaží odmakal celý závod teprve podruhé a vůbec prvně na tak dlouhé štrece.

Běhá se už úctyhodných 95 let, měří devadesát kilometrů a jeho jméno znají i ti, které jinak běžecké lyžování míjí.

O víkendu se na slavném Vasáku, laufařské to olympiádě, výrazně prosadil i tým Pioneer Investments. Však i jeho šéf Lukáš Bauer krátce po závodu z týmového oběda hlásil: „Panuje velká spokojenost, vždyť všichni dojeli na bodech.“ Tak tedy postupně - Rus Ilja Černousov skončil při své premiéře na „Vasáku“ šestý, jen tři vteřiny za vítězným Norem Dahlem.

„Ztratil to 200 metrů před cílem. A sám říkal, že už nemohl. On je maximalista, ale já za něj mohu říct, že jsem moc spokojený. Na prvním Vasáku je to skvělé umístění,“ řekl Bauer.

Jak jsou tady zkušenosti potřeba, ukazuje i drobná příhoda. Prvních třicet kilometrů jel Bauer spolu Černousovem, když v tom se k němu Rus naklonil: „Není tady s námi Gjerdalen,“ upozornil na vedoucího muže Ski Classics. Bauer se jenom pousmál: „Počkej, oni ještě přijedou.“ Stalo se. Skupina s Gjerdalenem se k nim přiřítila na třicátém kilometru. „Na té dlouhé štrece volí mnohé týmy různé taktiky, proto je to o zkušenostech, znalostech,“ vysvětluje Bauer.

V první velké skupině, která pak dojela do cíle, se udržel i Švéd Markus Jönsson.

Nakonec obsadil 15. příčku s jedenadvacetivteřinovou ztrátou na prvního a jen potvrdil, jak zvláštní závod Vasův běh je. Dřete se 90 kilometrů, ale stejně o vítězi rozhodne až hromadný finiš. „Musím vyzvednout náš servis, protože nám kluci skvěle připravili lyže. Na trati je několik druhů sněhu, ale lyže jely výtečně,“ pochválil Bauer své servismany.

On sám se Vasova běhu účastnil podruhé. Tentokrát ale do Švédska přiletěl rovnou z mistrovství světa v Lahti, kde v týdnu běžel klasickou patnáctku a štafetu. Před závodem se děsil a říkal: „Snad to přežiju.“ Přežil, navíc dojel na sedmatřicátém místě. „Samozřejmě, že spokojenost,“ zhodnotil svůj výsledek Bauer.

A co víc - on ho celý běžel soupaž, což je u Bauera historický milník. „Byl to můj druhý závod, který jsem jel soupaž. Jenže ten první měřil třicet kilometrů, teď jsem se bez soupažové přípravy postavil rovnou na devadesátku. Vzhledem k mistrovství světa jsem k tomu přistupoval s respektem, říkal jsem si, že to nemůžu odjet, ale nakonec ano.“

Do dvou třetin závodu se dokonce držel v přední skupině. Pak se z ní sice i s Janem Šrailem, coby dalším členem týmu Pioneer Investments, vytratil, přesto oba dojeli v bodované padesátce (Šrail skončil na čtyřiačtyřicátém místě).

Do desítky se mezi ženami dostala i Monique Siegel, což je pro Bauerův tým další výrazný příděl bodů. „I když ona si na trati hodně vytrpěla,“ věděl Bauer. Barbara Jezeršek tentokrát ve Ski Classics nestartovala, v sobotu se totiž postavila na start třicítky na mistrovství světa ve finském Lahti.

Teď má seriál Ski Classics volný víkend a pokračuje 18. března laufem v norském Lillehammeru.Najdete na iDNES.czmobilní verze