Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Varovné proroctví světové jedničky: Nesmíme lidi unudit!

Tahoun evropského rydercupového týmu Lee Westwood | foto: AP

30 2010
Na golfový rok 2010 se bude vzpomínat jako na nepovedenou sezonu Tigera Woodse. Vždyť ani jedinkrát nezvítězil. Bylo to nejhorší období někdejší světové jedničky v jeho golfové kariéře. Rozvod, neúspěch a pošramocená pověst a k tomu jeho nedávné prohlášení na Twitteru "nebýt té nehody, nebyl bych teď vyrovnaný a šťastný".

O Woodsově loňském rozpoložení leccos vypovídá videonahrávka.

První místo na světovém trůnu po Woodsovi převzal Lee Westwood. Muž, který sice nevyhrál ještě ani jeden major, ale měl konstantní formu. Někteří američtí novináři stále pochybují o jeho kvalitách.

Jestli si ale někdo myslel, že trůn patří nerozpoznatelnému muži bez vlastního příběhu, mýlil se. Zatímco se diskutovalo o tom, co je větší, jestli Woods, nebo golf, Američan se prezentoval jako loajální vůči všem institucím a vůči penězům, které z golfu měl. Ne tak Westwood.

Angličan se kriticky obul do PGA Tour, a nepřihlásil se na zahajovací akci nového roku Tournament of Champions na Havaji. Krom toho vyzval odpovědné lidi, aby se probudili a začali zatraktivňovat turnaje, "nebo lidi unudíme k smrti".

Kuriozity: chyby a nemoci

K roku 2010 patří i podivný příběh Dustina Johnsona, který letos dvakrát sahal po vítězstvích na major turnajích, ale ani jednou nebyl úspěšný.

Story vyvrcholila na PGA Championship dotekem hole s pískovou překážkou. Její výtečný rozbor přináší videosestřih i s reakcí vítěze Martina Kaymera.

Mezi Johnsonovy chyby patří i trojputt na poslední jamce na Pebble Beach.

A díky němu se po dlouhých letech Alex Čejka podívá na Masters do Augusty. No není ten golfový svět (i s přihlédnutím k Westwoodovu názoru) stále ještě překvapivý a rozmanitý?

Čejkova kariéra je mimochodem příkladem i toho, že i ve světě totální přeinformovanosti jsou některé věci nadále skryty. Německý hráč českého původu v roce, kdy mu bylo čtyřicet například sám konstatoval: "Až letos mi lékaři potvrdili, že mám alergii na 19 ze 20 druhů trávy, která se vyskytují na golfových hřištích."

Kdo chce, může se nechat inspirovat zpomaleným Čejkovým švihem.

Vrcholy: slzy a slzy

Příběh o neskutečné ráně šestkou železem při Masters v podání Phila Mickelsona se čte jako thriller. Riskantní, odvážný a snad na druhé straně i zbytečně nebezpečný úder – prostě přesně ve stylu levorukého Američana.

Ale byla to rána, která mu zajistila třetí zelené sako. Vítězství bylo o to dojemnější, že přišlo po období velkého trápení celé Mickelsonovy rodiny – manželka i matka slavného hráče bojovaly s rakovinou. Že by slzavé obětí manželského páru poskytlo námět na další hollywoodský trhák?

A pak je tu Ryder Cup. Na jedné straně vítězné gesto Graema McDowella a na druhé slzy Huntera Mahana na tiskové konferenci bezprostředně po turnaji.

Promoknuté nepromokavé oblečení Američanů a historický triumf ikony Ryder Cupu – Colina Montgomerieho v roli nehrajícího kapitána. Evropská dominance letošní sezony byla završena – tři major tituly a Ryder Cup jsou výtečnou bilancí starého kontinentu.

Česko: kampaň a úspěch

Na českých greenech a fairwajích vládne vzpomínka na úspěšný druhý díl turnaje Czech Open v Čeladné. Ale děly se i jiné nové a svým způsobem převratné věci.

Byl spuštěn projekt nárůstu počtu českých golfistů "Hraj golf, změň život". A nejen vánoční gratulace patří Kláře Spilkové, nyní již profesionální hráčce, která bude v roce 2011 hájit české barvy na nejvyšší ženské profesionální soutěži. A zmíněnou kampaň sama propagovala (viz video).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze