Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Váňův pardubický triumf je zpečetěn, majitel druhého koně v cíli se neodvolá

Josef Váňa je definitivně sedminásobným vítězem Velké pardubické. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

11 2010
Poslední zbytky pochybností nad sedmým triumfem legendárního žokeje Josefa Váni ve Velké pardubické se rozplynuly. Majitel poraženého Amanta Grise Josef Hájek se neodvolá k dostihovému soudu Jockey Clubu kvůli spornému finiši.

Vítězem jubilejního 120. ročníku slavné steeplechase tak zůstane Josef Váňa s Tiumenem.

"Tuhle parodii jsem nezačal a snažím se ji ukončit," řekl Hájek, proč
se rozhodl neodvolat. "Nebolí mě to, ale mrzí. Jinak jsem strašně šťastný,
že Amant Gris dokončil. Máme co slavit, je to fantastický kůň a pro mě je
Amant Gris vítěz dvojnásobnej," řekl majitel Hřebčína Albertovec.

Josef Hájek protest původně zvažoval

Přečtěte si rozhovor, který vznikl před definitivním rozhodnutím

Ve finiši nedělního dostihu Váňa vedl, Stromský se začal podél bariéry
dotahovat, ale koně stáhl a následně obíhal Váňu z druhé strany. Dotahoval, ale prohrál o centimetry. Váňa tvrdil, že soupeř měl u hrazení dost místa na předjetí, ale Stromský oponoval.

Hned po dostihu podal Hájek po dohodě s trenérem Radkem Holčákem a žokejem protest. Dostihová komise udělila Váňovi pokutu 500 korun za tísnění u hrazení, které však podle jejího mínění nemělo vliv na výsledky. "Ať si udělá obrázek každý sám. Je divné, když udělujete pokutu, a na druhou stranu to neuznáváte," pronesl Hájek.

"Strašně dlouho jsem přemýšlel, v čem spočívá Váňova finta. Mně přišlo, že ta bandaska s mlíkem, se kterou jel, že se mu začala převrhávat na pravou stranu k bariéře," řekl Hájek v narážce na to, že měl Váňa Stromského tísnit na pravé straně. "A vzhledem k tomu, že to je bžunda, jak on řekl, tak další protest podávat nebudu."

Sedmapadesátiletý Váňa tak vyhrál Velkou pardubickou posedmé v kariéře. Amant Gris bude v historických tabulkách vedený jako druhý, pomyslný bronz letos získal Josef Bartoš s bělkou Sixteen.

Podat odvolání k Jockey Clubu případně Hájek musel do 48 hodin po skončení dostihového dne. "Konec je podle dostihového řádu po vyhlášení posledního výroku," řekl prezident Jockey Clubu Václav Luka. Sedm dnů od podání musí Jockey Club zahájit projednání případu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze