Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vánoční tucet pro US Masters, jistý start má už 92 golfistů

Zelený deštník - typický kolorit US Masters. | foto: AP

24 2010
Přestože se světový golfový žebříček uzavírá až ke konci roku, jeho "budoucí" podoba, tedy přesněji podoba ke 3. lednu 2011, je známá už teď. A pro některé hráče jde o důležitý údaj. Někteří z těch, kdo se vešli do první padesátky, dostali v předstihu nečekaný vánoční dárek: jistotu startu na US Masters.

V závěrečných dvou týdnech roku se nehraje žádný turnaj na sedmi sledovaných golfových okruzích. Žádný nový výsledek se tedy hráčům nezapočítá, jejich bodové hodnoty se změní pouze v závislosti na tom, jak se posune dvouleté období, z něhož se každému jeho bilance sestavuje.

V první padesátce je dvanáct golfistů, kteří si účast na dubnovém prvním majoru sezony nezajistili jinak.

Jsou to Američan Sean O'Hair, japonské trio Rjo Išikawa, Juta Ikeda, Hirojuki Fudžita, dále Kim Kjung-te z Koreje, Jihoafričan Charl Schwartzel, Angličan Ross Fisher, italští bratři Francesco a Edoardo Molinariové, Španěl Alvaro Quiros a švédské duo Peter Hanson a Robert Karlsson.

Symboly Augusta National Golf Clubu před Masters 2010.

Symboly Augusta National Golf Clubu před Masters 2010.

Jejich krajan Henrik Stenson je jedenapadesátý, jemu ale tříleté členství v elitním výběru přináleží díky loňskému vítězství na The Players.

Premiéru si v Augusta National Golf Clubu odbyde také Rickie Fowler, jenž skončí svůj nováčkovský rok na PGA Tour jako 28. hráč světa. Mladý Američan si však cestu otevřel už dřív dvaadvacátým místem ve finančním žebříčku zámořské série (na Masters postupuje první třicítka).

Teprve potřetí od premiéry v roce 1996 se na své oblíbené hřiště do Georgie vypraví usilovat o zelené sako vítěze také německý hráč českého původu Alex Čejka. Právo získal osmým místem na letošním US Open.

Phil Mickelson se svými dětmi na exhibici před Masters 2010.

Pozdější vítěz Phil Mickelson se svými dětmi na exhibici před Masters 2010.

V tuto chvíli čítá startovní pole 92 hráčů. Obvykle se jich Masters účastní kolem stovky, což je výrazně méně než na jiných srovnatelně významných akcích roku.

Dalších možností kvalifikovat se už moc nebude. Vyhrát jeden z patnácti turnajů první části sezony PGA Tour, nebo se vklínit do první světové padesátky v týdnu před začátkem Masters. To se letos bude hrát od 7. do 10. dubna.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze