Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoce jachtařky: v horku a s mořskými plody

Lenka Šmídová - Lenka Šmídová. | foto: René VolfíkČTK

24 2006
Miami, Praha - Kdekdo o tom sní: strávit Vánoce v teple, na mořské pláži, daleko od domovského svátečního shonu. Pro jachtařku Lenku Šmídovou je to docela běžná záležitost. Trénink či závody ji přivádějí do míst, kde na Štědrý den hřeje sluníčko – do Austrálie či na Nový Zéland.

"Asi nejexotičtější Vánoce pro mě byly ty první mimo rodinný kruh. Strávila jsem je v australském Melbourne na tréninku před mistrovstvím světa 1998. Vánoce a Nový rok jsme společně slavili tři Češi a asi sedm Poláků," vzpomíná stříbrná olympijská medailistka.

Tehdejší štědrovečerní hostina se skládala z grilovaného masa a dobrého australského vína. "Ten den bylo neuvěřitelné vedro. Na Nový rok jsme šli ráno surfovat a koupat se do moře a večer jsme strávili v centru Melbourne."

I letošní sváteční dny prožije královna českého jachtingu na exotickém místě. S přítelem, americkým jachtařem Markem Mendelblattem, je stráví v Dominikánské republice.

"Večeře proběhne nejspíš v restauraci na pláži při svíčkách a sklence dobrého vína," plánuje jachtařka, jež po olympiádě v Aténách přešla na dvouposádkovou třídu 470. Vánoční shon se jí vyhýbá. Ještě v pátek trénovala, ve floridském Miami se pohybovala vlastně jen mezi bytem a jachtařským klubem.

Ovšem když nedávno vyrazila na nákup do obchodního centra, překvapily ji předvánoční slevy. "U nás naopak ceny před Vánoci stoupají." Loňské Vánoce prožila s přítelem v Česku. "Polévku ani smaženého kapra neocenil," líčí.

Letos se jí nechtělo zdlouhavě a nákladně cestovat domů. Při pobytech v cizině oželí i tradice. Stromeček nezdobí, chybí jí čas. "A do tepla se to ani nehodí," vysvětluje.

"Ozdobené palmy jsem v Miami neviděla, nicméně spousta soukromých domů má velice extravagantní výzdoby."

A kapr? Raději jej vymění za čerstvé mořské dary, jež má na dosah. "Mám ještě jeden trik: když se steak z bílé ryby opeče v trojobalu, kdo by poznal, že to není kapr, ale třeba halibut?"

Při jedněch vánočních svátcích strávených na Novém Zélandu překvapila všechny vlastnoručně upečeným českým cukrovím.

"Měla jsem s ním obrovský úspěch. Všichni cizinci, kteří ho viděli nebo ochutnali, nemohli pochopit, proč jsem si s tím dávala tolik práce, když se podobné cukroví dá koupit," popisuje. "Tamní specialitou je jakýsi vánoční dort se spoustou kandovaného ovoce. S rozmanitostí českého vánočního cukroví se vůbec nedá srovnat."

Jako ctižádostivá sportovkyně na Zélandu trénovala i na Štědrý den. "Asi bych pokračovala i o svátcích, jenže tréninkové partnerky si vzaly volno. Tak jsem si ho dala i já."Nejčtenější

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.czmobilní verze