Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velký návrat, či velký risk? Nezmar Váňa může zase přepsat historii

16 2015
Poprvé to bylo v roce 1998. A od té doby tolikrát znovu hlásil: „Letos naposledy.“ Loni, při své zatím poslední účasti na Velké pardubické, zase přesvědčoval: „Každá písnička jednou končí.“ Jenže Josef Váňa je nezmar. Letos trpěl, když během milovaného dostihu musel sedět na tribuně. „Být tady v saku? To je na ho...“

Už 28krát nastoupil ve Velké. Osmkrát vyhrál. V obou případech jde o rekordy.
Oba může příští rok vylepšit.

„Pokud budeme já i koník zdraví, pak bych zkusil jet,“ řekl Váňa v úterý MF DNES. Jako první o jeho možném návratu informoval Radiožurnál. Právě fakt, že našel vhodného koně, Váňu k návratu motivuje.

Jmenuje se Rabbit Hawk Wing, žokej si ho vychvaluje, ale zároveň dodává: „Ještě jsem ani nemluvil s majitelem, jestli mi ho půjčí!“

Pokud se tak stane - a Váňa zvládne kvalifikaci, může v říjnu zase přepisovat historii.

A jedenáct dnů před 64. narozeninami nastoupit k nejtěžšímu překážkovému dostihu v kontinentální Evropě.

Není to hazard se zdravím?

Žena říká, že na to nemám

Ve zkratce řečeno - nijak zásadní. Alespoň ne více než dřív.

„Když je člověk v tréninku, což on je, tak risk není velký. Kaskadérský čin by to byl, kdyby celý rok nejezdil na koni a pak si chtěl zkusit Velkou,“ míní Josef Maurer, přední český ortoped a chirurg.

Jen stěží lze pochybovat, že Váňa bude při případném startu na Velké vůči ostatním žokejům v nevýhodě. Ano, nemá jejich postřeh, stejně rychlé reakce.

Symboly sportovní dlouhověkosti

  • Gordie Howe

Do NHL poprvé naskočil těsně po skončení druhé světové války, kariéru završil v roce 1980. Nejvíc bodů nasbíral po čtyřicítce, ve věku, kdy jeho vrstevníci dávno nehráli. V NHL odkroutil 1767 zápasů, a když se loučil, bylo mu 52 let. A k tomu musíme přidat dalších 419 utkání v konkurenční WHA.

  • Merlene Otteyová

Jamajská sprinterka odběhala od roku 1979 celkem 33 sezon a jako čtyřicátnice vybojovala dvě olympijské medaile (bronz a stříbro) v Sydney. Poté změnila občanství a ještě v 52 letech se jako finišmanka slovinské štafety zúčastnila mistrovství Evropy v Helsinkách.

  • Martina Navrátilová

Díky divoké kartě nastoupila ve 47 letech do dvouhry ve Wimbledonu a stala se nejstarší vítězkou tenisového duelu. Měsíc před padesátými narozeninami ovládla mix na US Open spolu s Bobem Bryanem, který se narodil čtyři roky poté, co získala svůj první grandslam.

„A ztrácí s věkem sílu, odchází mu svalová hmota. Tyto věci ho mohou limitovat,“ líčí Maurer. „Ale nahrazuje to svými ohromnými zkušenostmi.“

Horší následky by pro Váňu pochopitelně měl v jeho věku pád, ale říkat něco podobného muži, který už zlomeniny ani nepočítá? V tomto ohledu se startu děsí spíš jeho žena Pavla. „Říká mi, že už na to nemám,“ prozradil slavný žokej z Chyše.

On sám ví, že pokud se má znovu postavit na start, bude muset v tréninku přitvrdit. Právě kvůli kondici nakonec zrušil letošní účast, o níž se také spekulovalo.

„Letos jsem nejspíš pracoval málo. Je to nejen o množství, ale taky o intenzitě. Na vlastní kůži poznávám, že čím jsem starší, tím to víc bolí, ale chci do toho jít. Musím to namakat,“ líčil včera Váňa.

Čtyřikrát ovládl Velkou s Železníkem, třikrát s Tiumenem, jednou s Vronským. Naposledy slavil v roce 2011, předloni spadl a loni skončil předposlední, šestnáctý.

„Pardubická je hodně náročná záležitost, vždyť měří asi 6 900 metrů. Přirovnal bych to třeba k práci veslaře, což je dost náročná věc z hlediska kondice. Ale právě proto, že Váňa jezdí, tak si myslím, že to zvládne,“ řekl Maurer.

Co já vím, co bude za rok?

Sám Váňa se jako obvykle velkým slovům vyhýbá. O návratu na nejslavnější český dostih mluví zdrženlivě. Ví, že k němu nemusí dojít. „Co já vím, co bude příští rok? Ještě je to v plenkách.“

Přesto je znát, že ho návrat láká. A jak věří, že by na vyhlédnutém koni mohl zajet slušně. „Hawk Wing byl s naším synem Pepčou letos při Velké druhý v Ceně Labe. Musím si to vyzkoušet právě při kvalifikačním dostihu. Nerad bych si utrhl ostudu.“

Kdyby se kvalifikoval, byla by to prvotřídní událost. Váňa je tahák, okolo něj se dostih dlouho točil. Letos byl po delší době bez něj - i tak přilákal přes 27 tisíc diváků, s charizmatickým žokejem získává magii navíc. „Myslíte, že se lidé na to budou těšit, že pojedu? No tak dobře,“ odvětil Váňa.

Tak jako vždy, po svém.

Tak dělal věci pokaždé.

I proto se klidně může stát, že na Velké zase nastoupí - ač už tolikrát tvrdil, že se to nikdy nestane.Najdete na iDNES.czmobilní verze