Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Váňa se v Karlových Varech opět svezl, po čtrnácti letech

Josef Váňa v sedle A Pigalleho se na závodišti v Karlových Varech-Dvorech | foto: Marcela Klingorová

7 2016
Druhý letošní dostihový den na dvorském závodišti nabídl divákům příjemnou zábavu a především hodnotnou sportovní podívanou. V centru dění, v rámci probíhajícího karlovarského filmového festivalu, nebyly ani tak známé tváře, ale čtyřnohé hvězdy.

Rovinovým vrcholem odpoledne byla Letní cena klisen primátora města Karlovy Vary. Specifický dostih II. kategorie na trati dlouhé 2 000 metrů byl srovnávací zkouškou výkonnosti tříletých a starších klisen.

V devítihlavém poli se poměřovaly dvě zástupkyně českého chovu se zahraničními rodačkami. Maminka bělky Nineteen Niketa před dvaceti lety doběhla v karlovarské Ceně Masise jako čtvrtá. Její dceři se vůbec nedařilo a na své první životní vítězství si musí počkat.

Jan Rája, nejúspěšnější žokej Letní ceny klisen, po třech triumfech, z Play Station 2005 a 2006 a Carrie 2013, pomýšlel na další ve spolupráci s Romanettou, loňskou premiantkou bratislavské Ceny Arvy.

Našly se ovšem dvě lepší soupeřky v cíli. Nejzkušenější účastnice Sapsiree si po dvou třetích místech z předešlých ročníků polepšila a doběhla druhá. Ve dvou posledních startech neporažená Dally Hit potvrdila svoji univerzálnost a spolehlivost a jako favoritka jistě zvítězila.

Josef Váňa na startu

Tentokrát si přišli na své příznivci překážkových dostihů. Atraktivitu Agrofert steeplechase O pohár Josefa VÁNI 2016 (NL, 4 500 metrů) zvyšoval sám osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa v sedle. Třiašedesátiletý nestor dostihového světa se jako jezdec na zdejším závodišti objevil po dlouhých čtrnácti letech. Poslední vítězství slavil ve Velké karlovarské steeplechase v roce 2000.

Česká premiéra A Pigalleho skončila čtvrtým místem. Nejlépe si s nástrahami trati dlouhé 4 500 m poradil Manifestation. Svěřenec Pavla Tůmy se po dvou neúspěšných pokusech vrátil do výtečné formy a zastínil dotírajícího účastníka předloňské Velké pardubické Sorose. Třetí místo patřilo poslednímu z tria koní z centrály manželů Váňových Nos Galanovi.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze