Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Váňa na Taxis vyrazí s Tiumenem. Stejně jako při loňském triumfu

Josef Váňa a Tiumen - VÍTĚZNÝ KŮŇ A ŽOKEJ. Josef Váňa promlouvá k Tiumenovi, s nímž ovládl 119. ročník Velké pardubické. | foto: MF DNES

23 2010
Vítězná sestava se nemění. V jubilejním 120. ročníku Velké pardubické bude Josef Váňa opět skákat přes Taxisův příkop s devítiletým Tiumenem. Sedmapadesátiletý žokej se pokusí druhou neděli v říjnu s tímto koněm obhájit loňské vcelku nečekané vítězství.

"Tento týden jsme definitivně rozlouskli, kdo na kom pojede. Pokud bude všechno v pořádku, chtěli bychom, aby Velkou běželo pět koní, které mám v tréninku. Já budu jezdit stejně jako loni Tiumena," řekl Josef Váňa.

Opakování vítězné sestavy uvítal hlavně majitel koně Ivo Köhler. Ten byl sice nejprve na Tiumena domluvený s Váňovým synem, který ale otci ustoupil.

"Loni jsme šli dostih s debutantem, bez šancí a publicity. Letos je to jiné, ačkoli Tiumen není jasný favorit, protože se nepotkal s některými dobrými koňmi, například Aspirantem nebo Amant Grisem od trenérů Holčákových," řekl Köhler.

I ostatní koně, které Váňa do slavného dostihu posílá, mají ambice získat prvenství. Největší favoritkou z Váňovy stáje je bělka Sixteen. Ta bude mít jako obvykle v sedle svého stálého žokeje Josefa Bartoše.

Velká pardubická: Tiumen a žokej Josef VáňaJosef Váňa (uprostřed)

Josef Váňa s Tiumenem po loňském triumfu.

"Kobylka už zhubla, je skoro na své závodnické váze, ještě pět kilo potřebuje dát dolů, ale to se v pohodě během těch necelých tří týdnů, co do Velké pardubické zbývají, stihne," řekl Váňa.

Jeho syn si do Velké vybral Liraina, valacha, který původně pochází z vysokomýtské stáje otce a syna Hrudkových. Před Velkou jej ale koupili noví majitelé a dali jej k Váňovi do tréninku. Devítiletý ryzák skončil v posledním testu před Velkou na druhém místě.

Do jeho sedla se vyhoupne Váňův syn. "Mile nás svým výkonem překvapil, až zaskočil," řekl jeho nový majitel Václav Luka starší. 

Váňova ekipa z Karlovarska posílá do Velké ještě dva koně: zkušeného Juventuse pojede Jan Korpas, Kobuze zase jeho stálý jezdec Libor Šimůnek.Najdete na iDNES.czmobilní verze