Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Váňa mladší před Velkou pardubickou: loni favorit, letos znovu

Rabbit Well a žokej Josef Váňa mladší. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

8 2016
Je mu pětadvacet, přesto už nasbíral osm startů ve Velké pardubické. V neděli ho čeká devátý, stejně jako před rokem pojede Josef Váňa mladší v sedle problémového Rabbit Wella. „Snad na startu odskočí,“ přeje si.

Devátý start. Jste ještě nervózní?
Už to neřeším. Před Velkou pardubickou mám ještě osm dostihů, v sobotu tři, v neděli pět, je to jako normální den.

V zimě se vám narodila dcera, jste i proto klidnější?
Možná ano, rád bych pro ni vyhrál. Rodina je pro mě na prvním místě, ale pořád je to práce, kterou musíme dělat na maximum.

S Rabitt Wellem jste už loni patřil mezi favority. Má na to, aby letos vyhrál?
Udělali jsme pro to maximum. Startoval letos jen dvakrát v Pardubicích, zdá se fit. Loni jsme byli favority, protože jsme vyhráli třetí kvalifikaci, což se letos týká Charme Looka. Nám to vyhovuje, můžeme se v klidu postavit na start. Jen doufám, že odstartujeme...

Problémy se startem trvají?
Posledních pět startů už Rabitt Well nic nevymýšlel, bylo to bez problémů. Myslím, že už jsme sehraní. Ale může se stát, že zůstaneme na startu a dostih pro mě skončí.

Zmínil jste Charme Looka. Kdo ještě patří k favoritům?
Líbí se mi náš Ange Guardian, který byl v kvalifikaci za ním. Jel ji poprvé a naprosto úžasně. Má na sobě motivovaného jezdce (Jan Kratochvíl), který teď vyhrál slavné italské Gran Premio. Když naprší, bude jiný kůň i Zarif. Jsou tam Nikas, Universe of Gracie nebo Hegnus. Ale bude to otevřený dostih.

Poprvé od roku 2002 chybějí zahraniční koně. Je to škoda?
Určitě, pořadatelé asi trochu zanedbali komunikaci. Je hezké, když přijedou lidé ze zahraničí, je to i pro nás něco jiného, zvedá to úroveň dostihu. I těch patnáct koní je málo, to nepamatuju. My máme větší šance, ale pro prestiž dostihu je to škoda.

Váš otec bude už podruhé za sebou na tribuně. Jak to zvládne?
Asi už si zvykl. (zasměje se) Cítil, že letos na takový dostih koně nemá, ale příští rok se oba mohou připravit. Ještě neřekl konečné ne.Najdete na iDNES.czmobilní verze