Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vzhůru do sedla. Váňa míří s Tiumenem na třetí kvalifikaci

NÁVRAT. Josef Váňa s Tiumenem při Memoriálu Kamila Kuchovského. | foto: ČTK

22 2014
Závodnický důchod hodil za hlavu a koncem června opět osedlal svého parťáka Tiumena. Legendární žokej Josef Váňa tehdy v řadovém dostihu třetím místem prokázal, že chuť a sílu měřit se s mnohem mladšími konkurenty stále má. Obojí může prokázat opět v sobotu. „Bude to taková malá Velká pardubická,“ prohlásil jedenašedesátiletý Váňa.

Konkurenci totiž bude mít vskutku početnou. O prvenství a právo startu na 124. ročníku nejtěžšího dostihu v Evropě bude bojovat celkem sedmnáct koní. A Váňa s tím nejstarším ve startovním poli, třináctiletým hnědákem Tiumenem, nechce být jen do počtu.

„Na to, abych se jel jen projet, na to jsem už starej dost. Uvidíme, jestli tam ještě něco je,“ zadumal osminásobný vítěz Velké.

Po výtečném červnovém finiši Váňa doufal, že jeho kůň nebude už tolik jíst, aby se udržel ve formě. To samé však platí i pro něho samotného. Aby tělo zvládlo 5800 metrů dlouhou distanci, rozhodl se Váňa zhubnout.

„Přestanu žrát a musím víc sportovat, co k tomu víc říct,“ poznamenal. A jaký je jeho recept na snížení hmotnosti?

„Každý večer si jdu zaplavat, pak je na řadě sauna. Jezdím do práce na kole, teď ještě jezdím na bruslích,“ prozradil úspěšný žokej.

Program dostihového mítinku: Slovenský den

1. dostih: proutěné překážky, cena III. kategorie pro 3leté koně na 3200 m s dotací 80 000 Kč, 13.00
2. dostih: steeplechase cross country, cena III. kat. pro 4leté a starší klisny na 3900 m s dotací 80 000 Kč, 13.35
3. dostih: steeplechase cross country, handicap III. kat. pro 5leté a starší koně na 4200 m s dotací 80 000 Kč, 14.10
4. dostih: steeplechase cross country, cena IV. kat. pro 5leté koně na 4500 m s dotací 50 000 Kč, 14.45
5. dostih: steeplechase cross country, cena IV. kat. pro 4leté koně na 4000 m s dotací 50 000 Kč, 15.20
6. dostih: steeplechase, cena III. kat. pro 4leté a starší koně na 3900 m s dotací 80 000 Kč, 15.50
7. dostih: steeplechase cross country, cena II. kategorie pro 5leté a starší koně na 5200 m s dotací 110 000 Kč, 16.20
8. dostih (hlavní): steeplechase cross country, cena National Listed, pro 5leté a starší koně na 5800 m s dotací 300 000 Kč, 17.00
9. dostih: steeplechase, cena IV. kategorie pro 5leté a starší koně na 3400 m s dotací 50 000 Kč, 17.45

Tiumen v posledních letech startuje výhradně jen v Pardubicích. Při loňské kvalifikaci si doběhl pro druhé místo za kvalifikačním specialistou Trezorem. Během Velké pak Váňu shodil na posledním skoku. Teď už má valach ze stáje Köi Dent nejlepší léta za sebou, ale pokud mu vydrží zdraví, může pomýšlet na solidní výsledek. Poznamenat by Tiumena neměl ani tréninkový výpadek z přelomu měsíce, kdy po drobném incidentu musel čtrnáct dnů odpočívat.

„Nějakej kamarád ho ve výběhu nakopl, ale teď už je v pořádku. Poslední dva tři týdny pracujeme normálně, není vidět, že by mu to vadilo. Myslím si, že si díky zranění zase odpočinul,“ řekl Váňa, který se bude snažit porazit svého syna, jenž pojede hnědáka Sorose.

Mezi hlavní adepty na zisk největšího podílu z celkové dotace 300 000 korun se řadí devítiletý hnědák Nikas s Dušanem Andrésem. Ten nenašel přemožitele už během květnové první kvalifikace. Navíc se může pyšnit i celkovým druhým místem při loňské Velké, kdy nestačil jen na vítěznou klisnu Orphee des Blins.

Valský žokej Jaroslav Myška se bude rvát o přední místa na nejmladším koni, které majitelé a trenéři do Pardubic vyšlou. Bude jím nadějný sedmiletý hnědák Cherwick. Svěřenec trenéra Čestmíra Olehly se pokoušel kvalifikovat už v červnu, ale vybočil z kurzu a dostih nedokončil. Zítra to pro něho přitom bude již třetí letošní pardubický start. Na něm pak nebude chybět ani vítěz z poslední loňské kvalifikace Silver Regent, do jehož sedla se vyhoupne žokej Jan Korpsa.

Zajímavostí bude start Martiny Růžičkové. Známá trenérka se zkusí do Velké nominovat na dvanáctiletém hnědákovi jménem Rubín.

Hlavní dostih celého dne je na programu od 17 hodin.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze