Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Potřicáté, naposledy... Váňa dál myslí na Velkou pardubickou

Josef Váňa v cíli Velké pardubické, tentokrát byl jeho Tiumen šestnáctý. | foto:  Dan Materna, MAFRA

12 2016
Když mluví o Velké pardubické, má jiskru v oku. Jako by třiašedesátiletý Josef Váňa omládl. Prý mu ale nepřipadá, že by pookřál zrovna při myšlence na svůj avizovaný start ve slavném dostihu, důvod vidí jinde. "Každý den jdu s radostí do práce, protože mám to štěstí, že dělám, co mě baví, protože mě vždy čeká něco nového."

Váňa to myslí s návratem do sedla při Velké pardubické vážně. „Rád bych se jí ještě naposledy potřicáté zúčastnil,“ řekl osminásobný vítěz překážkového dostihu, jehož je legendou. Pokud se 9. října coby žokej do závodu pustí, bude nejstarším účastníkem historie.

Pokud chce ale mít v pardubické třicet účastí, bude muset jet ještě dvakrát. Přes Taxisův příkop skákal osmadvacetkrát, poprvé v roce 1985, a vynechal ročníky 2000, 2007 a 2015. Čtyřikrát vyhrál s Železníkem v letech 1987, 1988, 1989 a 1991, jednou s Vronským a tři vítězství přidal v letech 2009, 2010 a 2011 s Tiumenem.

Jeho letošní účast závisí na několika faktorech. „To znamená, že musím být v cajku, musím mít dobrého koně a pak je to možné,“ konstatoval. Koně už má ve stáji vyhlédnutého. „Jmenuje se Hawk Wing, protože mi hodně povahou i projevem v dostihu připomíná Tiumena, ale to není podstatné. Koní do pardubické bude z naší stáje hlášených víc, spíš jde o to, abych byl já připraven,“ doplnil Váňa.

Fotogalerie

K absolvování pardubické musí s koněm dokončit jeden z kvalifikačních dostihů. Určitě nepojede ten první v květnu. „To bych možná ani váhově nezvládl, ale druhý, třetí nebo čtvrtý bych určitě měl jet,“ uvažoval. Na druhou stranu je případně i připraven pardubickou nejet. „Pokud ale nebudu cítit, že to má cenu, tak to klidně uzavřu uprostřed sezony. V tom nebudu mít určitě problém,“ uvedl Váňa.

Nyní ale vše směřuje k tomu, že se na startu v sedle objeví. Začal na sobě pracovat, jezdí na kole a po ránu posiluje. „Sem tam chodím plavat, ale ještě to není to pravé. Měl bych chodit minimálně třikrát týdně, ale to všechno přijde.“

Mnozí možná považují za nerozumné, že se ve svém věku chce stále pokoušet pardubickou absolvovat. Slýchává, že je blázen. „Ať si každý myslí, co chce. Já vím, co dělám,“ oponuje Váňa a dodává: „Já s klukama denně jezdím rychlé práce a skáču a to nikomu nevadí, že když je problém, tak na koně vleze starý Váňa a vyřeší to.“

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze