Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Třetí místo na Šumavě jsem si vybojoval sám, těší Valouška

JSME TŘETÍ. Raduje se po Rallye Šumava Klatovy posádka Pavel Valoušek a Veronika Havelková. | foto: ČTK

4 2016
Výborný vstup do nové sezony prožívá soutěžní jezdec Pavel Valoušek. Na maďarské Eger Rallye dojel třetí, stejně jako na víkendové Rallye Šumava Klatovy. V podunajské nížině zaostal za vítězem o pouhých deset vteřin, v domácím šampionátu pak nestačil jen na dva piloty továrního týmu Škoda Motorsport. I proto otrokovický závodník Pavel Valoušek rozdává v úvodu sezony úsměvy.

„Jsem maximálně spokojený,“ přitakal mistr republiky z roku 2010 Valoušek, kterého v autě doplňuje Veronika Havelková. Oba si zvykají na úplně nový vůz: Škodu Fabia R5.

Na Šumavě jste nestačil jen na Jana Kopeckého a Švéda Pontuse Tidemanda. Přemýšlel jste, jak je porazit?
Jezdíme za tým z Košic a pro nás je třetí místo maximální výsledek. Chceme se měřit s nejlepšími, ale víme, jaké jsou naše možnosti vůči továrnímu týmu. A co by se muselo podařit, abychom byli před nimi? Mají natestováno strašně moc kilometrů, i techniku budou mít lepší. Asi by jejich jezdec nesměl mít svůj den a nám by se muselo extra dařit.

O pozici vítězného Kopeckého nikdo nepochyboval. Ale co Tidemand? Je Švéd a nemá s asfaltem tolik zkušeností.
Před závodem natestoval tolik kilometrů, kolik já neodjedu ani v sezoně. Je to talentovaný kluk, nemusí na nic dlouho čekat. Pro nás je úspěch i to, že jsme dojeli čtyřicet vteřin za ním.

Na bronz jste si věřil?
Chtěl jsem o něj bojovat, ale nevěděl jsem, jak je to reálné. Kdyby mi to někdo řekl před závodem, nevěřil bych, že ho můžeme takhle vyválčit bez výpadků ostatních. To těší nejvíc – že jsme si třetí místo sami vyjeli, že nemusel nikdo odstoupit.

Můžete výkon na Šumavě srovnat s předchozím startem v Maďarsku?
Pokud jde o auta, konkurence byla podobná. Oba to jsou těžké závody, každý něčím jiným. Nejde říct, že jeden závod je výrazně těžší. Eger moc neznám, byly tam dost rychlé erzety. Navíc se tam sešla kompletní maďarská špička. Téměř všechny jsme porazili, až na druhého Herciga a vítězného Poláka Grzyba. Oba přitom s modelem R5 jezdí rok či dva. Šumava pro změnu nabídla nové úseky, za což jsem hrozně moc rád. Potěšilo mě, že pokaždé dorazilo hodně lidí. Když přijdou k trati, je to pecka.

Jak se vám zamlouvá nové auto kategorie R5?
Jede motorově líp než předchozí S2000. Snažíme se bez velkého rizika posouvat naše možnosti dál a dál.

Kam až?
Do jaké míry můžu zrychlit, to nedokážu říct. Jsou místa, kde jedu opatrněji, než bych měl, kde brzdím dřív, než bych měl. To chci v rámci postupného sžívání se s vozem vylepšit.

Vaší prioritou je slovenský šampionát. Co vás čeká příště? A nepřemýšlíte o tom, že po úspěchu na Šumavě pojedete v Česku častěji?
Určitě se představíme v půlce června v Hustopečích, což je zároveň další podnik slovenského mistráku. Rád bych jel i v květnu v Českém Krumlově, ale nevím, jestli se nám to podaří zvládnout.Najdete na iDNES.czmobilní verze