Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Valenta spadl a ve finále byl poslední

6 2003
Mt. Buller - Ostrý start nové sezony nevyšel akrobatickému lyžaři Aleši Valentovi. Ve finále úvodního závodu Světového poháru v australském Mt. Bulleru doplatil na náhlou změnu počasí, upadl a skončil na posledním dvanáctém místě. Zvítězil Kanaďan Steve Omischl, který skákal těsně před začátkem hustého sněžení.

Svůj finálový skok vinou zhoršených podmínek neustála polovina z dvanácti akrobatů a Omischl se díky tomu nečekaně vyhoupl z dvanáctého místa po kvalifikaci až k vítězství. Druhý skončil Číňan Ou Sien-tchao, na třetí stupínek vystoupil švýcarský akrobat Christian Kaufmann.

Počasí se ve finále změnilo během čtyř minut. Nebe se zatáhlo, můstky zahalila mlha a začalo sněžit. "Měli jsme trochu pech, ale v tom je náš sport těžký," uvedl Valenta.

Najížděl rychle, ale na můstku těsně před odrazem na čerstvém sněhu výrazně zpomalil. "Drhlo to, jako kdyby mě někdo chytl za lyže," popsal pocity. Tři salta se čtyřmi vruty neměl nárok zvládnout. Vyletěl jen do výšky běžné pro dvojná salta, dopadl bokem a spadl. "Naštěstí se nic nestalo. Trochu bolavý budu, ale
jsem v pohodě," ujistil fanoušky, že vyvázl bez zranění.

Považoval i za chybu svého týmu, že neměl dobře upravený nájezd. Když začalo sněžit, měli mu kolegové stopu očistit. "Musíme si o tom více promluvit. Není možné, když někdo nepostoupí do finále, aby se sbalil a odjel domů. Měl by
pomáhat," řekl Valenta.

Od začátku závodu měl smůlu. "Byl to srandovní den," smál se olympijský vítěz ze Salt Lake City. V prvním skoku dělal tři salta a čtyři vruty, ale rozhodčí si mysleli, že dělá jen tři vruty. Proto mu dali nízké známky. "Oni nepoznali, že jsem skočil čtyři vruty," podivil se akrobat a po uznaném protestu skok opakoval. "Dnešní den mi nebyl souzen," dodal Valenta.

Mezi ženami vyhrála Číňanka Sü Nan-nan. Za ní skončily domácí závodnice, druhá byla Alisa Camplinová a třetí Lydia Ierodiaconouová, která se vzpamatovala z těžkého pádu ve čtvrtečním tréninku.

Výsledky
Muži:
1. Omischl (Kan.) 231,88 b., 2. Ou Sien-tchao (Čína) 231,39, 3. Kaufmann 223,99, 4. Walti (oba Švýc.) 221,42, 5. Daščinskij (Běl.) 220,05, 6. Maruščak (Ukr.) 217,05, ...12. Valenta (ČR) 154,19.
Ženy: 1. Sü Nan-nan (Čína) 180,76, 2. Camplinová 180,11, 3. Ierodiaconouová (obě Austr.) 174,66, 4. Leuová (Švýc.) 163,73, 5. Korolevová 162,07, 6. Zukalová (obě Rus.) 159,63.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze