Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Valenta mrzne při polárních nocích

3 2003
Ruka - Světový pohár akrobatických skokanů na lyžích pokračuje v pátek závody ve finském středisku Ruka. Aleš Valenta se na místě připravuje už více než dva týdny. Poté, co mu loňskou přípravu zkazil nedostatek sněhu ve Špindlerově Mlýně, zamířil letos s Euroteamem raději na sever rovnou.

Trénoval na sněhu a v dvacetistupňovém mrazu si lehce si natáhl zádový sval. Akrobatičtí skokani zahájili Světový pohár tradičně již na začátku září v Austrálii. Na můstcích v Mt. Bulleru skončil Valenta dvakrát shodně na dvanáctém místě. Oba závody vyhrál překvapivě kanadský skokan Steve Omischl.

V uplynulých čtrnácti dnech měla výprava jasný program. Po snídani následovala rehabilitace nebo doplňkové sporty. "Jako třeba tenis v hale," prozradil Valenta. Obědy si dva týdny vařili sami, od neděle se přestěhovali a je o ně postaráno. Na můstku trávili přibližně tři hodiny denně. "Kvůli špatnému počasí a polární noci jsou můstky uměle osvětlené," uvedl akrobat.

Středisko Ruka je v těsné blízkosti Kuusama, kde se o víkendu konaly závody Světového poháru klasiků. Zdejší kraj Valentovi ukázal hodně svých tváří. "Počasí je nevyzpytatelné. Bylo tady minus dvacet i něco málo nad nulou," řekl Valenta.

V mrazivém počasí si olympijský vítěz minulý týden hnul se zády. Při doskoku si natáhl vzpřimovač a vynechal den tréninku. "Naštěstí tady máme švýcarskou fyzioterapeutku. Dostal jsem i speciální náplasti na záda a přes noc jsem měl takový pás na fixaci. Druhý den už jsem absolvoval trénink," potěšilo ho. Ale raději se prý hlídal a skákal jen dvojitá salta. Před závody se cítí být v pořádku. "Je to dobré a moc se těším," přitakal Valenta.

Na můstcích se Valenta chystá předvést tradiční trojité salto se čtyřmi vruty, pokud bude počasí i olympijských pět vrutů. Na nový Ledový dech nedojde. "Tohle je první sníh v letošní sezoně, proto se tady nepřipravuji na premiéru Ledového dechu, spíš se chci zase sžít se sněhem a pak se uvidí," vysvětlil Valenta.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze