Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Valašská rally: zmatky i slovenský triumf

Valašskou rally vyhrál Slovák Martin Koči (vpravo) se zlínským spolujezdcem Lukášem Kostkou. | foto: Jiří Zaňák, ZLÍN PRESS

13 2015
Hodně rozpačitě začala domácí motoristická sezona. Nečekané vítězství mladého slovenského jezdce Martina Kočiho ve 34. Rocksteel Valašské rally překryly tři zrušené rychlostní zkoušky (pro čelo startovní listiny dvě) ze šesti pořádaných, obrovské zpoždění harmonogramu a odstoupení poloviny posádek z elitní desítky mezi závěrečným servisem a slavnostním cílem.

„Škoda že jsme se moc nesvezli,“ řekl za většinu účastníků Martin Vopatřil, který skončil třetí mezi vozy s jednou poháněnou nápravou a celkově byl třináctý.

Důvody zrušených testů byly různé. První se nejel kvůli pořadatelským zmatkům, poslední kvůli překročení rychlostního průměru 120 km/h v předchozím průjezdu. Většina startovního pole neabsolvovala ani druhou erzetu, protože po havárii se příliš dlouho čekalo na volnou trať a pak nebyl k dispozici předjezdec.

Jak to vypadalo na trati, pokud se závodilo? Čerstvě 22letý Koči, jehož ve Fordu Fiesta R5 naviguje zlínský spolujezdec Lukáš Kostka, má za sebou 17 startů v mistrovství světa a loni v něm vybojoval juniorský bronz. Patřil do širšího okruhu favoritů, ale na vítězství jej moc fandů netipovalo. Zkušenosti z nejtěžšího seriálu ovšem zužitkoval dokonale.

„Je to skvělý úspěch, protože se tady sešla silná konkurence polských jezdců,“ připomněl Koči, že stejný vůz jako on pilotovalo pět polských závodníků.

Koči začal výborně. Ovládl první dva měřené úseky a ve zbylých dvou těsný náskok uhájil. Druhého Poláka Grzegorze Grzyba porazil o 5,5 vteřiny. „Během závodu jsem sledoval celkový čas a přizpůsoboval jsem mu svou jízdu,“ upozornil Koči, který stejně jako Poláci vzal rally jako testování. „Škoda zrušených testů, protože v tak krátkém závodě by to byly kilometry navíc, které by nám pomohly.“

Slovenského pilota doplnili na stupních vítězů dva Poláci. Hned za Grzybem dojel Lukasz Habaj, oba řídili stejný vůz jako vítěz. Rozdíl mezi nimi byl 4,2 vteřiny.

„Šlo o dobrý test, akorát jsme mohli najet víc kilometrů,“ řekli v cíli shodně oba jezdci. Valašská rally byla úvodním dílem několika tuzemských seriálů.

V hodnocení Poháru 2+, který je určen pro silné vozy, dominoval celkově čtvrtý Martin Vlček ve Škodě Fabii S2000. Ve výsledcích před ním původně figuroval Roman Odložilík v Subaru Impreza WRC, který ale k cílové rampě nedojel.

„Je to dobrý začátek sezony,“ glosoval výsledek Vlček. Dalším šampionátem, do něhož soutěž patřila, je RallySprint Série.

Ta je určena pro modely s jednou poháněnou nápravou. Nejrychlejší byl zlínský jezdec Egon Smékal (celkově devátý). „Jeli jsme na limitu vozu i našich schopností,“ poznamenal Smékal.Najdete na iDNES.czmobilní verze