Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak Vakočova velká radost začala větou: Mám pro tebe špatnou zprávu

Petr Vakoč letos na závodu Kolem Kalifornie | foto: Etixx-quickstep.com

22 2016
Předloni debutoval v prvodivizním týmu Etixx-QuickStep. Loni zažil při Giru premiéru na třítýdenním podniku Grand Tour. A letos už se představí na tom nejslavnějším. Velký český talent Petr Vakoč učiní další postupný krok ve své stále se teprve rozbíhající kariéře.

Oproti seriálu špatných českých cyklistických zpráv o rozkopané cestě Martiny Sáblíkové do Ria a o přehrazené pouti Zdeňka Štybara na Tour (o dalších zprávách fotbalových ani nemluvě...), tato je konečně dobrá.

Petr Vakoč absolvuje od 2. července premiéru na Tour de France.

Stáj Etixx-QuickStep zařadila českého mladíka do devítičlenné nominace. Bude v ní benjamínkem, nejmladším členem týmu.

„Je to prostě paráda, úžasná věc, splnění snu,“ nadšeně se svěřoval v rozhovoru pro iDNES.cz. „Říkal jsem si, že kdyby mi to nevyšlo, tak náhradní varianta se závodem Kolem Polska by byla v červenci taky dobrá. Ale teď jsem hrozně rád, že mi ta Tour vyšla.“

Etixx-QuickStep na Tour

Devět nominovaných jezdců

Lídr pro hromadné spurty:
Marcel Kittel (Něm./28 let). Počtvrté na Tour (vítěz osmi etap), posedmé na Grand Tour.

Lídr pro celkovou klasifikaci:
Daniel Martin (Ir./29 let). Počtvrté na Tour (nejlépe celkově 33.), podesáté na Grand Tour.

Další nominovaní:
Julian Alaphilippe (Fr./24 let). Debut na Grand Tour.

Iljo Keijsse (Bel./33 let). Debut na Tour, popáté na Grand Tour (loni vítěz závěrečné etapy na Giru).

Tony Martin (Něm/31 let). Posedmé na Tour (vítěz pěti etap), potřinácté na Grand Tour.

Maximiliano Richeze (Arg./33 let). Podruhé na Tour, poosmé na Grand Tour (vítěz dvou etap na Giru).

Fabio Sabatini (It./31 let). Popáté na Tour, pošestnácté na Grand Tour.

PETR VAKOČ (ČR/23 let). Debut na Tour, podruhé na Grand Tour (loni 116. na Giru).

Julien Vermote (Bel./26 let). Podruhé na Tour, popáté na Grand Tour.

Kdy a jak jste se o nominaci dozvěděl?
Už v pondělí. Věděl jsem, že nám v pondělí zavolají po schůzi kompletního vedení týmu, na které se finální nominace řešila. Předtím jsem věděl, že bych měl být mezi posledními deseti, přicházejícími do úvahy. Věřil jsem proto, že to klapne a s napětím čekal, až se ozve telefon.

Kdo vám nakonec zavolal?
Sportovní ředitel Jan Shaffrath, který mě má v týmu na starosti.

Napínal vás?
Napínal. Začal: Čau, mám pro tebe špatnou zprávu.

A vy jste znejistěl?
Ne ne, já si myslel, že si jen dělá srandu. Doufal jsem - nevím, jak moc opodstatněně - že se do toho týmu dostanu. A on potom opravdu dodal: Budeš muset na Tour, nešlo to udělat jinak.

Když říkáte, že jste byl mezi posledními deseti, kdo to tedy odnesl a zůstal tím prvním pod čarou?
Asi Zdeněk Štybar.

Přitom ještě před dvěma týdny po vašem společném tréninku ve Stříbře vyprávěl, jak s vámi nejspíš stráví většinu léta.
Tak to bohužel nebude. Těšil jsem se, že pojedeme Tour oba. Když jsem pak dostal od týmu i mail s instrukcemi a s kompletní nominací, uviděl jsem, že tam Zdeněk není. Což mě dost mrzelo, je to škoda. Bylo by super strávit s ním ten měsíc.

A ZASE NA TRAŤ. Petr Vakoč (uprostřed) před startem etapy u týmového autobusu...

DEBUT NA GRAND TOUR. Loni se Petr Vakoč (na snímku uprostřed) poněkud překvapivě objevil v sestavě Etixxu na Giru.

Takže na pokoji budete během Tour s vašim dávným parťákem a kamarádem Julianem Alaphilippem?
Asi jo. I když kdo ví, třeba nás budou chtít sportovní ředitelé rozhodit, abychom nebydleli spolu dva nováčci, a budeme oba bydlet se zkušenými jezdci.

Když manažer vaší stáje Patrick Lefevere komentoval sestavu pro Tour, prohlásil, že byste měl být jedním z motorů týmu. Počítáte ve Francii s rolí, že budete pomáhat jiným a moc příležitostí zazávodit si sám na sebe nedostanete?
Počítám. Vím, že to tak bude, takhle jsem se s týmem dohodl. Oni mi řekli, že pokud mě na Tour vezmou, každý den budu pracovat pro tým. Jsem si toho vědom a těším se na tuhle roli. Myslím, že mi bude sedět, už jsem si ji v minulosti párkrát i vyzkoušel. Bude to superzkušenost, která mě zase posune dál.

Stanete se tudíž jedním z členů spurtérského komada Marcela Kittela a zároveň byste měl zůstávat s Danem Martinem a Julianem Alaphillipem co nejdéle v kopcích?
Asi tak. Vypadá to, že budu mít o zábavu postaráno každý den.

To už je ten úděl pomocníků - univerzálů.
No právě. Určitě to bude extrémně náročné. Letos je v itineráři dost sprinterských a zároveň i dost těžkých etap. Marcel bude mít hodně příležitostí. Vypadá to, že právě v těch rovinatých etapách mě čeká nejvíc práce, protože v nich bude velká část práce spočívat na našem týmu, zatímco v těch kopcovitých se budou o tempo starat jiné týmy. Ale cítím se dobře.

Ještě před startem na Tour vás nyní čeká trochu jiný boj, na národním mistrovství o olympijskou letenku. Berete už čtvrteční časovku v Hodoníně tak, že bude minimálně soubojem o druhé české místo na startu časovky v Riu?
Ne, já ji beru tak, že v ní pojedu o dres českého mistra. To je má hlavní motivace. A bonusem by bylo, že by mi vítězství v časovce asi zaručilo i místo pro Rio.

Zdeněk Štybar (vpravo) se svým týmovým kolegou Petrem Vakočem, který bral na...
EUFORIE. Petr Vakoč poprvé v kariéře ovládl národní šampionát v silniční...

VZPOMÍNKY NA MISTROVSTVÍ REPUBLIKY. Vlevo: předloni ve Slavkově coby stříbrný muž hromadného závodu s vítězným Zdeňkem Štybarem. Vpravo: loni v Žilině projíždí cílem coby nový český mistr v silničním závodě.

To je pravda, tím byste totiž z nominace vyeliminoval Jana Bártu. Ten se coby druhodivizní jezdec může podle kritérií českého svazu přihlásit o start v Riu pouze titulem v časovce.
Já věřím, že by mi to mohlo klapnout. Už předloni jsem k Honzovi Bártovi neměl v časovce až tak daleko, ztratil jsem tehdy na těžké trati minutu a půl, a to jsem během závodu kvůli technickým problémům měnil kolo. Loni to sice bylo o něco horší, ale letos jsem udělal na časovce dost práce. Ve Švýcarsku se mi teď povedly obě, v té delší jsem byl jen vteřinu za Leem Königem. Myslím, že budeme při mistráku hodně vyrovnaní. Honza Bárta je pořád největším favoritem, ale věřím, že mu zatopíme. On ví, že to nebude mít s námi lehké.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze