Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pech v Příbrami stihl i pobavit. Ale na půl plynu se jet nedá, řekl

Václav Pech při Rallye Příbram. | foto: Ján Honza

7 2014
Mistrovský titul už měl v kapse, a tak si mohl občas dovolit zpomalit a přidat něco navíc pro diváky. Přesto Václav Pech pošesté v řadě zvítězil v Rally Příbram. Se spolujezdcem Petrem Uhlem porazili všechny konkurenty a zakončili „českou“ část sezony dalším triumfem.

„Jeli jsme na Příbram jako mistři, takže šampionát byl pro nás vyřešený. Ale chtěli jsme ten závod absolvovat jako rozlučku, odměnu celému týmu i fanouškům,“ říkal Pech.

To se povedlo, viďte?
Se vším všudy. Nekoukali jsme na nějakou tu vteřinku, spíš jsem se snažil o co nejhezčí průjezdy pro diváky, což se podle ohlasu celkem dařilo. A všechno je to o to hezčí, že se nám navíc povedlo vyhrát. Byl to úžasný víkend.

Stihl jste ho už nějak oslavit?
Kdepak. Neslavili jsme ani vítězství na Barumce, ani titul, skoro vůbec nebyl čas. Závody končí většinou v neděli večer, druhý den musíme všichni do práce. Máme s tátou firmu o dvaceti zaměstnancích a je velká honička to všechno skloubit. Žijeme firmou a závody, žádné víkendy ani jiné volno nemáme. Proto oslavy nebyly, ale na to jsme už všichni zvyklí. Možná před Vánocemi uděláme večírek, když to časově vyjde.

Titul jste měl jistý, takže jste nemusel tolik hnát. Jaké jste tedy zvolil tempo?
No, pomalé nebylo. Museli jsme jet rychle, protože konkurentů bylo dost. Ale když byla příležitost udělat atraktivní průjezd, udělali jsme ho. Pár vteřin jsme tím samozřejmě poztráceli, ale jinak jsme jeli standardní tempo.

Na půl plynu se asi rallye stejně jet nedá, ne?
To opravdu nejde, ani by nás to nebavilo. Jeli jsme tam s tím, že chceme zajet co nejlepší výsledek a jen v těch „diváckých“ místech uděláme trochu show.

Jak se změnila vaše strategie, když ze závodu vypadli vaši největší konkurenti Miroslav Jakeš a Roman Odložilík?
Je pravda, že Mirek byl v ten moment hodně blízko, ale nic to nemění na tom, že jsme ty rychlejší pasáže opravdu jeli dost rychle a dařilo se nám tam získávat náskok. Proto jsme se mohli trochu soustředit i na tu exhibici pro diváky.

Před závodem byly slyšet hlasy, že ubývá hezkých úseků a průjezdů. Souhlasíte?
Z mého pohledu je to pořád nádherná soutěž, která zapadá do konceptu českých rallye. Co se týče trati, je Příbram pořád perfektní.

V čem vidíte hlavní důvod toho, že se vám letošní sezona tak vydařila?
Těžko říct. Všechno asi začalo už někdy před dvěma lety, kdy jsme udělali svůj vývoj auta. Postavili jsme ho tak, aby se mi dobře řídilo a aby po všech stránkách vyhovovalo. Loni už bylo plnohodnotně připravené na boj o první místo u nás, možná i v Evropě. Letos to jen pokračovalo, auto je spolehlivé a vím o jeho ovládání všechno.

Necháte si tedy Mini Coopera i na další sezonu?
Byl bych rád, zvlášť když poslední dvě sezony přinesly úspěch. Je to pro střední Evropu trochu exotické auto, ale chtěl bych s ním jezdit dál. Jsem do něj teď zamilovaný a nic lepšího jsem neřídil.Najdete na iDNES.czmobilní verze