Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Marný hon na šampiona Kopeckého. Teď je nedostižný, uznává Pech

Václav Pech během Rally Bohemia. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

4 2017
Jako přes kopírák. I popáté v této sezoně domácího šampionátu v automobilových soutěžích nestačila posádka plzeňského EuroOil Invelt teamu Václav Pech - Petr Uhel s vozem Ford Fiesta R5 pouze na Jana Kopeckého se Škodou Fabií R5. Tovární tým si vítězstvím na domácí Rallye Bohemia s předstihem zajistil mistrovský titul potřetí v řadě a popáté celkově.

Pech, který byl šampionem už sedmkrát, si pojistil druhé místo i v průběžném pořadí. „V současné konkurenci je Honza nedostižný,“ uznal plzeňský pilot.

Ani tentokrát nebyla šance Kopeckého porazit?
Teoretická jenom do druhé erzety. Na třetí zaúřadovalo počasí. Odstartovali jsme minutu za Honzou a v ten moment začalo pršet, přišla klasická letní bouřka se vším všudy. Na trati bylo hodně vody, stěrače to nebraly a navíc se to začalo odpařovat a vznikl takový lehký opar. Bylo špatně vidět.

Kolik zhruba jste tam ztratili?
Byl to úsek takových pěti až sedmi kilometrů, kde vznikla více než dvacetivteřinová ztráta. Ale nutno přiznat, že podobný náskok jsme zase my získali na soupeře, kteří startovali za námi, protože oni to měli ještě daleko horší. Dá se říct, že třetí rychlostka rozhodla všechny ty těsné souboje. Pak už se jelo hodně rychle, nebylo jak tu ztrátu stáhnout.

Takže jste se spíš soustředili na udržení druhého místa?
Přesně tak. Kvůli neustále se měnícímu počasí to byla i velká loterie při volbě pneumatik. Díky tomu jsem si ale vyzkoušel i další možnosti nastavení auta, to nás zase posune dál. Takové věci nejde zjistit při testování, závod je něco úplně něco jiného.

Co jste říkal návratu Štěpána Vojtěcha a Romana Kresty?
Štěpán jezdí Bohemku pravidelně, vždycky je to zpestření. A Roman? To byl dlouhá léta můj hlavní soupeř, svedli jsme nespočet těsných soubojů. A dokázal, že to pořád umí. Takže já jejich účast v šampionátu jedině vítám, může to jen pomoci atraktivitě.

Kopecký vyhrál na českých tratích už 15 závodů v řadě. Co na tuhle sérii říkáte?
V současné konkurenci je Honza nedostižný. Je to jediný profesionál, v autě sedí pořád. Má neskutečné zázemí. Ne, že bychom to my dělali v amatérských podmínkách, ale týmu Škoda Motorsport nejde v soukromých podmínkách konkurovat. Když si budu hodně fandit a řeknu, že jsme zhruba stejní jezdci, tak nemůžeme srovnat techniku. Ale ani obráceně, zdaleka nemám naježděno tolik kilometrů. Pokud bude mít slabší chvilku, můžeme ho porazit, ale celkově taháme za kratší konec lana.

Není to pro vás až ubíjející?
Naopak, nás to hrozně motivuje, chceme se Honzovi co nejvíc přiblížit. Baví nás to a makáme dál. Každým závodem cítím, že je to lepší. Jsme mnohem dál než na Šumavě nebo na Krumlově.

Pomoci by vám měl i nový motor, se kterým vyrazíte do srpnové Barum rallye. Je to tak?
Hodně v to doufáme, že se výkonem přiblížíme škodovce. Už teď se na Barumku těším, ale předtím nás čeká tvrdá práce. Doladit motor nebude vůbec jednoduché, musí přijet i technik z Anglie. Navíc budeme zkoušet nová paliva, je toho dost.

Takže moc času na odpočinek nebude. Stihnete vůbec nějakou dovolenou?
Právě jste mě chytil na dálnici před Mnichovem. (včera dopoledne, pozn. aut.) Jedeme na kratičkou dovolenou do Chorvatska, u moře jsem nebyl kvůli práci tři roky. Musíme využít toho, že motor je na repasi v Anglii. (úsměv)Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze