Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pech nevyrazí do Jänner rallye. Může za to změna pravidel

Václav Pech při Rallye Příbram. | foto: Ján Honza

2 2015
Posádka plzeňského EuroOil Invelt teamu Václav Pech - Petr Uhel byla natěšená na úvod sezony, vůz Mini Cooper Works S2000 byl dokonale vyladěný. Ve čtvrtek měli Pech a spol. vyrazit do Rakouska na úvodní podnik seriálu mistrovství Evropy - Jänner rallye. Nevyrazí.

„Start ve světovém nebo evropském šampionátu je snem každého jezdce,“ říkal Pech na konci prosince.

V úvodu příštího týdne se jeho tým v okolí rakouského Freistadtu chystaly podpořit i desítky příznivců. Jenže poslední den roku 2014 přišla nečekaná zpráva.

„Po dlouhém zvažování jsme se rozhodli, že se letošní Jänner Rallye nezúčastníme,“ informoval Václav Pech fanoušky na svém facebooku. Nešlo o žádný silvestrovský žertík, zpráva se začala šířit mezi motoristickými příznivci rychlostí blesku.

Ve čtvrtek ji potvrdil samotný jezdec, sedminásobný český šampion. Loni ho o triumf v Jänner rallye připravil až v poslední rychlostní zkoušce Polák Róbert Kubica, bývalý pilot F1. Letos tam chtěl Pech zaútočit opět na posty nejvyšší. Jenže svoji účast odvolal.

Hlavním důvodem je změna pravidel určující velikost pneumatik na sníh. „Miníka i podvozek máme připravený na šestnáctipalcové pneumatiky, kterých máme dostatek z předchozích let, kdy nebylo tolik sněhu. Nová pravidla ale přikazují použití patnáctipalcových pneumatik. To by pro nás byla významná finanční investice s nejistým využitím,“ vysvětloval Pech.

Jednalo by se zhruba o půlmilionovou částku. Auto by totiž muselo projít další úpravou. Navíc času už nebylo nazbyt. „Museli bychom kupovat další sadu ramen s menším spodním čepem, aby se patnáctipalcové kolo mohlo nasadit. Disky a samozřejmě speciální sněhové pneu, které se musejí dopředu v určitém počtu objednat a nedají se při nepoužití vrátit,“ pokračoval Pech, který nechápe smysl tohoto nařízení.

„Šestnácti i patnáctipalcové pneu jsou naprosto identické. Jak šířkou, dezénem, počtem hrotů, tak i obvodem. Myslím, že nejen nás toto rozhodnutí v současném počasí odradilo,“ dodal český šampion.

Do sezony tak vstoupí až při dubnové domácí Rallye Šumava.

„Pracujeme ale na tom, abychom se mohli zúčastnit jiného zahraničního závodu mistrovství Evropy,“ prozradil Pech na závěr.Najdete na iDNES.czmobilní verze