Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Autokrosař Fejfar začne obhajobu titulu s týdenním zpožděním

NA TRATI. Autokrosař Václav Fejfar s vozem Škoda Fabia v plném tempu na trati závodu mistrovství Evropy. | foto: Josef Hlaváček

1 2017
Hned na startu dal Václav Fejfar svým sokům v boji o nejvyšší příčky nechtěně náskok. Obhájce autokrosového evropského titulu z třídy Touring Autocross totiž do letošního mistrovského seriálu naskočí s týdenním zpožděním.

Zatímco všichni spolufavorité jeho disciplíny si uplynulý víkend v německém Seelowu dělili první evropské body, zkušený borec z Lužan u Jičína na závody vůbec nevyrazil.

Jeho zbrusu nová Škoda Fabia trojkové řady, kterou pro sezonu se svými spolupracovníky připravil, totiž nebyla ve stavu, kdy by se s ní dalo závodit.

Fejfar ji tak poprvé představí až teď o víkendu, kdy je na programu druhý podnik šampionátu, který se jede na okruhu ve Vilkyciai v Litvě. „Nepodařilo se nám natočit motor, kódy do řídicí jednotky přišly až v pondělí dopoledne po závodech v Německu,“ vysvětluje, proč se tým do Seelow vůbec nevydal, už čtyřnásobný evropský autokrosový šampion.

Fejfar koketoval s myšlenkou na novou Fabii už před minulou sezonou, ale k realizaci tohoto plánu nakonec definitivně došlo až po loňské mistrovské. Stavba vozu probíhala vcelku podle očekávání, ale na konci se práce zadrhly. Kvůli tomu nemohl jezdec z Lužan v první polovině května absolvovat závod českého šampionátu na domácí trati v Nové Pace a nakonec nestihl ani start šampionátu evropského.

„Před každou sezonou to je trochu hektika, ale abych na první závod vůbec neodjel, to se mi ještě nestalo,“ posteskl si autokrosový matador, který se tomuto sportu věnuje už čtyřicátou sezonu.

V práci na novém voze Fejfarův tým v závěru nejvíc zdržely nové tlumiče. „Přišly dva dny před republikou v Nové Pace, musel jsem pak s nimi stejně ještě cestovat a vrátily se týden před Seelowem. Pak přišly problémy s kódy k motoru. Jakmile jsme je měli, motor během pěti minut naskočil,“ vysvětluje trable, které tým potkaly.

Bez ostrého testu se nyní Fejfar pustí do boje, v němž hned na startu chytil nepříjemnou ztrátu. „Na titul už asi moc šanci nemáme, bodová ztráta je velká, nic se neškrtá a vzhledem k menšímu počtu účastníků se to bude těžko dohánět,“ poznamenal jezdec.

V Litvě se ukáže, jaké ambice může s novým vozem mít: „Letošní sezonu chci nové auto naučit jezdit a uvidíme, co to udělá. Ztráta hned na začátku je hodně nepříjemná, ale na druhé straně je před námi ještě osm závodů.“Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze