Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příprava hřiště bez dřiny. Jak brněnský alchymista vylepšuje lajnování

Hráči brněnských Sígrs připravují hřiště na zápasy nejvyšší soutěže amerického fotbalu. Díky novému systému lajnování jim práce zabere výrazně méně času a znatelně ušetří. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

10 2018
Snil o práci v USA. Když však nezískal zelenou kartu, sáhl Václav Doležal k plánu B. „Vzal jsem kytaru a ranec a šel jsem do Anglie. A měl jsem štěstí,“ líčí vitální šedesátník z Brna. „Jako první a poslední Evropan jsem se stal šéfem parku královny Viktorie, měl jsem na starosti hřiště na fotbal, ragby i kriket.“

Na ostrovech pobyl přes deset let, posledních pět roků působí v Česku. A těžko byste v celé zemi narazili na většího vizionáře v oboru nerozlučně spjatém se sporty na trávě - lajnování hřišť. „Vždycky jsem toužil to dělat přesně a efektivně. Aby to nebyla hloupá a zbytečná práce,“ oznamuje Doležal, jehož nápady se uchytily i na fotbalovém mistrovství světa a Evropy.

Laik tuhle dovednost sotva docení, pár bílých čar na trávě může působit jako „prkotina“. Ale věřte: není lajnování jako lajnování.

Novátorský přístup

Své o tom vědí ti, kteří připravují hřiště pro americký fotbal. To je totiž různými čarami a čísly přímo prošpikované, takže jeho příprava dá zabrat. „Dřív na tom třicet lidí dělalo asi pět a půl hodiny,“ popisuje Zbyněk Zelinka, manažer brněnských Alligators. To však bylo ještě předtím, než poznali Doležala. „Teď to v polovičním počtu zvládneme během tří hodin.“

Alligators společně s dalším brněnským klubem Sígrs „obývají“ v Bystrci hřiště, o něž se dělí s místními ragbisty. To se stalo jakousi laboratoří pod širým nebem.

Ještě nedávno tu lajnovali postaru, tedy vápnem. „Jenže to může hráč vdechnout, může se mu dostat do očí nebo poškrábat zpocené tělo, což je nepříjemné,“ líčí Petr Švanda, šéf Sígrs.

Když jejich konkurenti z Alligators na exponované zápasy používali barvu, spotřebovali jí 60 kilogramů. A po hřišti se válela změť prodlužovaček, hadic a kompresorů. „Teď nám stačí dvě malé lajnovačky a pětikilový kyblík s barvou,“ srovnává Zelinka. „Stejnou práci zvládneme výrazně rychleji a levněji.“

To vše díky novátorskému přístupu. „Když jsem se vrátil do Česka, některé týmy používaly vápno, což je karcinogen, nebo latex, který ničí trávu. To byl případ třeba fotbalové Plzně. Byla to pro mě nepochopitelná věc,“ kroutí hlavou Doležal.

Václav Doležal

Václav Doležal: „Vždycky jsem toužil to dělat přesně a efektivně. Aby to nebyla hloupá a zbytečná práce.“

Přišel tedy s elegantním řešením o třech položkách.

Prvním zlepšovákem jsou značky zapíchnuté do trávy, které označují klíčové body hřiště. K samotnému lajnování se pak využívají lanka připevněná ke značkám. „Tento systém máme patentovaný. Hřiště se díky tomu nemusí vyměřovat pořád znovu dokola,“ vysvětluje Doležal.

Druhou „vychytávkou“ je speciálně namíchaná barva. Na klasické fotbalové hřiště jí stačí litr a půl, na to pro americký fotbal necelých pět litrů. „Díky tomu jsme srazili cenu za barvu na jedno hřiště na 300, 400 korun, což byl pro kluby obrovský šok,“ hlásí Doležal. „Do barev navíc dáváme růstové stimulanty, ze kterých si tráva bere živiny. Co mám informace, tak jsme v tomto ohledu jediní.“

Třetím bodem je jednoduše ovladatelný lajnovací přístroj. „S ním může lajnovat úplně každý, snadno to zvládne třeba i manželka správce hřiště,“ sděluje Doležal.

Bílé čáry zamaskuje zelená

Není divu, že jeho vynálezy využívají i přední české sportovní kluby, jako fotbalová Sparta. „To samozřejmě znamená prestiž, ale mým hlavním přáním je, aby i menší kluby měly možnost si profesionálně, jednoduše a krásně nalajnovat hřiště. Srdcaři, co to dělají zadarmo, se tak nemusí trápit se zbytečnými a trapnými věcmi. Mohou šetřit peníze i přírodu,“ podotýká brněnský alchymista.

Jeho šetrná barva vydrží klidně čtrnáct dní. Jenže dlouhá životnost není vždycky plus.

Konkrétně v Bystrci se musí týmy amerického fotbalu prostřídat s ragbisty, jejichž hřiště vypadá jinak. „Musím vyzdvihnout prezidenta bystrckého ragbyového klubu Pavla Holečka za jeho vstřícnost a schopnost poskládat kalendář tak, abychom si vyhověli,“ oceňuje Zelinka.

Oba celky amerického fotbalu tak hrávají doma ve stejném víkendu, načež obarvená tráva odroste a ragbisté si ji mohou po posečení přemalovat podle svého. Ovšem pro případ, že by na to nebyl čas, vymýšlí Doležalův tým řešení.

„Nazývám to akce Potěmkin,“ přibližuje Zelinka. „Fígl“ spočívá v tom, že se bílé čáry přemalují zelenými, které se na trávě opticky ztratí. Hřiště tak vypadá jako čisté. „Tohle je pro nás obrovská výzva. V krycí barvě je minimum chemie, takže nijak neublíží. Je to unikát, nikdo na světě tohle ještě neudělal,“ tvrdí Doležal.

Doma už se jeho firma, která se zabývá i hnojivy, uchytila. Teď se chystá expandovat do okolních zemí. „Za úspěch vděčím především své partnerce, která je mi velkou oporou,“ říká Doležal.

Autor:


Nejčtenější

Davis Cup zemřel, to byla poprava za bílého dne, hřímá Kaderka

Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu

VIDEO Smutně zněl hlas předsedy Českého tenisového svazu Iva Kaderky v telefonu po prohrané bitvě o...

Nesmysl a Mesut to ví, říká Kroos k důvodům Özila skončit v reprezentaci

Německý fotbalista Toni Kroos zklamaně vyklízí útočné pásmo po neproměněné...

Že by se německé fotbalové reprezentaci dotkl problém s rasismem? „Nesmysl,“ zdůraznil Toni Kroos....Už toho bylo dost. Plážová volejbalistka Kolocová ukončila kariéru

Kristýna Kolocova se na turnaji Světového okruhu v Ostravě vrhá po míči.

Plážová volejbalistka Kristýna Hoidarová Kolocová ukončila ve třiceti letech kariéru. Stříbrná...

Hanba vám, klauni! Jak jsme mohli vypadnout, nechápou hráči Minsku

Fotbalisté Zenitu Petrohrad slavili velký obrat a postup přes Dinamo Minsk i s...

Možná už se viděli v dalším předkole. Nejspíš si nedokázali představit, že po domácí výhře 4:0...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

VIDEO Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám...

Další z rubriky

Medaile pro skeetaře, čeští muži a juniorky jsou evropskými šampiony

Brokový střelec Jakub Tomeček vypadl v kvalifikaci. (31. července 2012)

Družstvo skeetařů ve složení Tomáš Nýdrle, Miloš Slavíček a Jakub Tomeček získalo zlato na...

Klammert útočil na Grand Prix judistů v Budapešti na medaili

David Klammert (v bílém) na judistickém mistrovství republiky

Judista David Klammert sahal na Grand Prix v Budapešti po medaili. V duelu o bronz po vyrovnaném...

Dálková plavkyně zabloudila a uniklo jí čtvrté evropské zlato

Nizozemská plavkyně Sharon van Rouwendaalová (vlevo) dorazila do cíle závodu ME...

Na evropském šampionátu v Glasgow útočila na čtvrtou zlatou medaili, triumf však dálkové plavkyni...Najdete na iDNES.cz