Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vacenovská láká do Olomouce: Tak kvalitní konkurence tady ještě nebyla

Iveta Vacenovská | foto: ČAST - František Zálewský

24 2015
Řadu let soupeří Iveta Vacenovská s nejlepšími hráčkami Evropy i světa. V příštím týdnu čeká nejlepší českou stolní tenistku další velké měření sil, které se navíc uskuteční na domácí půdě - v Olomouci. Výzva to nebude lehká: na turnaj prestižního seriálu ITTF World Tour Czech Open (26. – 30. srpna) totiž míří absolutní světová špička…

V červnu slavila devětadvacetiletá česká reprezentantka cennou bronzovou medaili ze soutěže družstev z premiérových Evropských her v Baku. Po návratu z Ázerbajdžánu si užila dovolenou a nyní finišuje s přípravou na Olomouc.

Czech Open 2015

turnaj světové série ITTF World Tour

Místo konání:
- sportovní hala Univerzity Palackého v Olomouci 
Termín:
- úterý 25. srpna: exhibice bronzových medailistek z premiérových Evropských her v Baku, Ivety Vacenovské a Renáty Štrbíkové v Obchodním centru Olomouc City
- středa 26. – čtvrtek 27. srpna: kvalifikace
- pátek 28. – neděle 30. srpna: hlavní soutěž

Česká reprezentace
Muži
: Dmitrij Prokopcov, Tomáš Konečný, Lubomír Jančařík, Pavel Širuček, Michal Obešlo, Tomáš Tregler, Tomáš Polanský, Michal Beneš, Stanislav Kučera, Jakub Kleprlík, David Reitšpies, Ondřej Bajger.
Ženy: Iveta Vacenovská, Renáta Štrbíková, Hana Matelová, Kateřina Pěnkavová, Kristýna Štefcová, Kateřina Tomanovská, Karolína Mynářová, Karin Adámková, Kateřina Čechová, Zdena Blašková, Dana Čechová, Aneta Kučerová.

Co jste všechno o krátké letní dovolené stihla?
Zase tak krátká nebyla, dopřála jsem si dostatek času na regeneraci po náročném roce. Spíš jsem volno natahovala, jak to šlo, abych načerpala dostatek sil na důležitou olympijskou sezonu. Stihla jsem zajet na víc než týden k moři, vyrazila jsem taky do Monaka a projela si poprvé Azurové pobřeží. Jinak jsem hodně času trávila s rodinou, přáteli a zmiňovaným odpočinkem.

Jak probíhala příprava na novou sezónu?
První dva týdny jsem se zaměřila na fyzičku a postupně přidávala hodiny za stolem. Hodně se povedl týden v Linci, kde se společně připravovala česká, rakouská a maďarská reprezentace. Teď už ladím formu na turnaj Czech Open v Olomouci.

Odehrála jste všechny předchozí ročníky této akce, i ten první v roce 1999 v Praze, kdy vám bylo třináct let. Vzpomínáte?
Moc dobře, byl to zážitek. Dokonce jsem postoupila z kvalifikace a zahrála si s nasazenou jedničkou Li Jia Wei ze Singapuru.

Od roku 2012 se Czech Open hraje v Olomouci. V termínové listině má zvláštní postavení, hraje se na prahu nové sezóny, přesto získává rok od roku na popularitě. Jak se vám zamlouvá?
Řadím ho k těm oblíbenějším. Do Olomouce se těším, přestože to pro mě bývá první turnaj po herní pauze a člověk nikdy neví, v jaké formě přijede po zápasovém manku. Ale o to víc je namotivovaný, čerstvý a má chuť zase hrát zápasy naostro. A nesmím zapomenout na domácí publikum, které nám pomáhá k lepším výkonům.

Letgošní Czech Open má skvělé obsazení - především dvouhra žen bude malým mistrovstvím světa, kromě Číňanek se na startu objeví absolutní světová i evropská špička. Je to velká výzva?
Tak kvalitní konkurence v Olomouci ještě nikdy nebyla, fanoušci by si neměli tento ping-pongový svátek nechat ujít. V akci budou nejlepší hráči a hráčky z celého světa, které dosud nikdy živě hrát neviděli a kteří už do Česka zavítat nemusejí.

Iveta Vacenovská
Iveta Vacenovská

Nastávající sezona má dva vrcholy, mistrovství Evropy v Jekatěrinburgu a mistrovství světa družstev v Kuala Lumpuru. S jakými ambicemi na tyto významné akce pojedete?
Na závěr minulé sezóny jsme uspěly jako družstvo v Baku - tím pádem se od nás bude opět hodně očekávat, což někdy svazuje. Na podzimním mistrovství Evropy v Jekatěrinburgu bych brala jako dobrý výsledek umístění mezi osmičkou nejlepších družstev. Získat medaili jako v Baku, to by byl velký úspěch. Ráda bych uhrála také kvalitní výsledek v singlu a dostala se poprvé o kolo dál, než je moje dosavadní maximum na mistrovství Evropy - třikrát jsem postoupila do třetího kola. Ale uvažovat o tom, jaké to bude na jaře na mistrovství světa družstev, to je ještě opravdu daleko.

Řadu let hrajete ve špičkovém evropském klubu Linec AG Froschberg, který je pravidelným účastníkem Ligy mistryň. Je v Linci před nadcházející sezonou něco nového?
Moc ne, družstvo zůstává skoro stejné – Liu Jia, Sofia Polcanovová, Camelia Postoacaová a já. Máme pouze změnu na pozici Číňanky, kterou neznám, takže nemůžu nijak komentovat. V Lize mistryň jsme nasazené jako pětky a hlavní cíl bude postup do semifinále.

Blíží se olympijské hry v Rio de Janeiru. Kudy na ně vede cesta?
Rio je velké lákadlo a pro nás sportovce svátek, kterého se chci účastnit. Cesta vede jedině přes dobré výsledky na turnajích v průběhu celé sezony. Chce to mít dobré postavení ve světovém žebříčku, anebo zvládnout velmi těžkou evropskou kvalifikaci. Můj cíl je jasný, chci se do Ria kvalifikovat a udělám proto maximum.

Logo Czech Open stolních tenistů
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze