Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vabroušek na Moraviamanovi: obhájce chce sedmý triumf

V CÍLI. Zlínský profesionál Petr Vabroušek vyhrál domácího Moraviamana v Otrokovicích už posedmé, ještě při žádném startu zde nenašel svého přemožitele. Na svůj traťový rekord ztrácel necelé čtyři minuty. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

19 2015
Sedmnáctý start v profesionálním závodě série Challenge a sedmnácté umístění v desítce nejlepších. Triatlonista Petr Vabroušek se naladil na domácího Moraviamana sedmou příčkou v Dánsku a svým soupeřům 41letý borec před závodem, v němž ho při šesti pokusech zatím nikdo nepředběhl, vzkazuje: „Cítím se dobře, vidím to optimisticky.“

V Česku vás léta na tratích dlouhého triatlonu nikdo neporazil. Jak berete pozici zajíce, jehož nahánějí?
Platí to osmnáct let a už jsem si zvykl. Jasně, je tam tlak, ale ustál jsem ho, a nemůžu jít na start s tím, že mě někdo rozseká. To bych se napůl porazil sám.

Kdo bude v Otrokovicích vaším největším konkurentem?
Taková patnáctka kluků může pomýšlet na vítězství, pokud se jim extrémně zadaří. Merva se z Afriky kvalifikoval na Havaj, šanci mají Krpec, Jílek, Cogan, Vrábel, Patinský a to jsem ještě na někoho určitě zapomněl.

Zatímco v předešlých ročnících jste závodili v úmorných vedrech, teď slibuje předpověď teploty lehce nad 20 stupňů Celsia. Jste rád?
Je mi to jedno. Kdybych se zaobíral počasím, jenom by mě to oslabovalo. Vyhrál jsem závody v mrazu, dešti i tropech.

Ale pro překonání rekordu jsou to výhodnější podmínky, ne?
Při rekordu nezáleží tolik na teplotě jako na větru, který dokáže velmi znepříjemnit kolo i běh. Letos navíc přibyl nepříjemný cyklistický úsek před Kroměříží. Důležitý je také vývoj závodu. Když cítím, že jsem si vytvořil dostatečný náskok, nemám potřebu honit čas, zvláště když mě pak čekají tři železňáky ve třech týdnech. Mým primárním cílem není překonat rekord, ale pokud by mi ho někdo vzal, přehodnotil bych to.

Vyvíjí se sezona podle vašich předpokladů?
Neobhájil jsem vítězství na Isramanovi, ale byl jsem oslabený horečkou. Rozbíhal jsem se pomaleji, ale na Novém Zélandu i v Austrálii jsem byl zase do desítky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze