Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Troji se blýsklo první zlato

4 2006
Praha - První medaile pro české barvy na domácím mistrovství světa ve vodním slalomu v Praze-Troji. A je zlatá! Titul mistrů světa získala hlídka českých deblkanoistů Marek Jiras - Tomáš Máder, Jaroslav Volf - Ondřej Štěpánek, Jaroslav Pospíšil - Jaroslav Pollert. Vyhráli s náskokem osmi vteřin před druhými Němci, třetí skončili Slováci.

Česká hlídka zajela suverénní závod, nejrychlejší byla v obou jeho kolech. Po prvním vedla s náskokem více než čtyři vteřiny, ve druhém kole ho zdvojnásobila.

Nemusí se to z čísel zdát, ale i ve druhé jízdě byla jednou z priorit opatrnost. "Museli jsme dávat pozor na šťouchy, to je pak na houby. Jak se první dotkne branky, ten za ním to pak má o to těžší," vysvětloval Jaroslav Volf.

Česká hlídka získala už třetí titul mistrů světa. Nejlepší byla už v letech 1999 a 2003, loni v Augsburgu skončila na druhém místě.

V cíli to připomínalo spíše fotbalovou nebo hokejovou atmosféru. Kdo neskáče není Čech, hop, hop, hop, slyšeli vítězové.

Atmosféra prvního dne, kdy se na šampionátu v Troji udělovaly medaile, byla ovšem báječná už v jeho průběhu. Ve vodě to byl souboj vodáků, na tribuně a podél trati souboj fanoušků.

Velká vřava nastala, když odstartovali deblkanoisté Německa, to se ozval hukot trumpet a drčení řehtaček. Podobně při jízdě Francouzů, ovšem ti první jízdu úplně pokazili, protože měli muže přes palubu.

"Slyšel jsem, to bych tedy chtěl vidět," usmíval se Jaroslav Pollert poté, co do cíle úvodního kola dorazila česká hlídka. "Byly tam ještě nějaké rezervy, vždycky tam jsou. Dá se pro ně sáhnout," říkal Pollert před druhým kolem, ale pohled na časomíru mu dodával optimismu. "Čtyři vteřiny na Němce, vypadá to dobře," culil se.

Hlídka českých kajakářů ve složení Ondřej Raab, Lukáš Kubričan, Tomáš Kobes obsadila páté místo. Vyhráli Francouzi, kteří o šest vteřin předčili Italy a o další vteřinu Poláky.

"Je to trochu zklamání, ve druhé jízdě jsme měli tři šťouchy. Ale i bez nich bychom se výš neposunuli, ostatní prostě byli lepší," hodnotil vystoupení Lukáš Kubričan. "Šťouch neznamená jen dvě vteřiny, ale ještě další zpomalení, protože když někdo branku rozhoupe, druhý to má s jejím projetím složitější," vysvětloval Kubričan.

Pro diváky jsou hlídky atraktivní podívanou. Slalomáři se kromě času musí soustředit i na vzájemnou koordinaci. Protáhnout brankami postupně tři lodě, aby si vzájemně nepřekážely, to chce samozřejmě systém.

"Třetí loď si drží delší odstup, aby v protivodě nechala místo pro výjezd první lodě, pokud to jde" vysvětlil Pollert princip, kterým hlídky zdolávají branky.

Oficiální výsledky:
3xC1:
1. Česká republika (Jiras, Máder; Volf, Štěpánek; Pospíšil, Pollert) 253,90 (4 trestné sekundy), 2. Německo 261,90 (6), 3. Slovensko 269,93 (6).
Neoficiální výsledky:
3xK1:
1. Francie (Lefevre, Billaut, Neveu) 223,51 (0), 2. Itálie 229,52 (2), 3. Polsko 230,72 (2), ...5. ČR (Raab, Kubričan, Kobes) 238,71 (8).

Třetí titul mistrů světa vybojovala na šampionátu ve vodním slalomu v Praze-Troji šestice českých deblkanoistů Marek Jiras s Tomášem Máderem (1A), Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem (1B) a Jaroslavové Pospíšil s Pollertem (1C - vpravo).

Autoři:


Nejčtenější

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.czmobilní verze