Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V táboře na golfovém hřišti na Haiti dochází ke znásilňování

Americká herečka Maria Bellová ve stanovém táboře na golfovém hřišti Petionville na Haiti. | foto: AP

16 2010
Golfové hřiště Petionville na Haiti bude možná symbolem toho, jak je i s humanitární pomocí situace jejich adresátů někdy nelidská. Stanový tábor, který zde vyrostl po zemětřesení, je daleko víc zdrojem mnoha problémů než azylem.

O víkendu navštívil strádající ostrov generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun. Zdůraznil, že prioritou je teď uchránit ženy a dívky, vystavené v přelidněném táboře riziku znásilnění.

"Už tak je jejich život těžký, jestliže jsou objekty sexuálních útoků, obtěžování a znásilňování. To je absolutně nepřijatelné a my to musíme zastavit," hřímal politik poté, co získal informace o životě 40 tisíc lidí na hřišti.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve stanovém táboře na golfovém hřišti Petionville na Haiti.

Budovy golfového areálu nedaleko Port-au-Prince byly v lednu rovněž postiženy přírodní katastrofou, přesto se prostor zdál v nouzi příhodnějším místem pro zbudování tábora se stany a jinými improvizovanými přístřešky. V noci je tu ale chladno a brzy nastaly problémy s hygienou. Teď se přidaly sociální.

Podle Pana už bylo vytipováno pět jiných lokalit, kam by lidé bez přístřeší, usídlení v Petionville, mohli být přestěhováni. Vedle takzvaných modrých přileb s převážně humanitárními úkoly by OSN vyslala do karibské země také rudé přilby k lepšímu zajištění pořádku.

Spolu s jihokorejským diplomatem navštívil Haiti také americký herec Sean Penn, jenž apeloval na svět, aby nezapomněl na svou zodpovědnost a morální povinnost pomoci. "Potřebujeme stany, potřebujeme peníze," citovala agentura Reuters muže, jehož nadace pomáhá s nápravou škod.

Americký herec Sean Penn ve stanovém táboře na golfovém hřišti Petionville na Haiti.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze