Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Soči budou v roce 2014 nejen ZOH, ale i formule 1

Soči 2014 - rozmístění sportovišť | foto: internet

8 2010
Do dějiště příští zimní olympiády v Soči by roce 2014 mohli přijet nejen lyžaři a hokejisté, ale i piloti formule 1. O plánech ruského ministerstva hospodářského rozvoje postavit v jihoruském letovisku závodní okruh, který by podle expertů stál na 200 milionů dolarů (asi 4,35 miliardy korun), informoval list Vedomosti.

"Činovníci se vážně starají o sportovní budoucnost Soči a jsou připraveni přeměnit město nejen v metropoli olympiády, ale i závodů formule 1," napsal deník s odvoláním na náměstka ministryně Jurije Rejljana.

Předběžně byl prý projekt už dohodnut s německou společností Tilke GmbH, jež má zkušenosti se stavbou závodních okruhů pro formuli 1. Ale konečné rozhodnutí náleží promotérovi šampionátu Berniemu Ecclestoneovi.

"(Ecclestone) navrhuje uspořádat první závod už na podzim 2014. Jestli dostaneme záruky, že se závod uskuteční a okruh nezůstane prázdný ani v budoucnu, pak jsme připraveni ho postavit," řekl Rejljan.

Podle náměstka ministra by se součástí okruhu měly stát silnice, které se nyní v Soči stavějí pro olympiádu, i když by to znamenalo zvýšit jejich kvalitu a tedy i náklady na stavbu. Kolik by výstavba okruhu stála, nechtěl Rejljan odhadovat. Definitivní projekt má totiž teprve vypracovat organizační výbor, který má vzniknout do konce letošního roku.

Vedomosti připomínají, že Ecclestone už v dubnu hovořil o možnosti uspořádat závod formule 1 v Soči, ale termín neuvedl. Nyní se jeho vyjádření získat nepodařilo.

Podle ruských expertů má vedení formule 1 zájem o rozšíření míst, kde se závody pořádají, a tak prý Soči má šanci. Odhadují také, že stavba okruhu by stála přibližně 200 milionů dolarů, které by se soukromému investorovi sotva vrátily.

Celkové náklady na olympiádu v Soči se nyní odhadují na 950 miliard rublů (skoro 655 miliard korun), podle některých zdrojů se dokonce mohou vyšplhat až k 1,3 bilionu rublů (asi 895 miliard korun). Původní propočty tak překonají troj- až čtyřnásobně. Dodržet původní propočty se však nepovedlo ani ve Vancouveru, Naganu nebo Pekingu.

O uspořádání závodů formule 1 v Rusku snil prý už sovětský vůdce Leonid Brežněv po moskevské olympiádě v roce 1980. Reálněji se od počátku tisíciletí pro tento účel zvažovala výstavba okruhu v okolí ruské metropole, moskevské úřady však nechtěly Ecclestoneovi postoupit práva na reklamu, televizní přenos a lístky.

Pak se zase mluvilo o Petrohradu, než v říjnu 2008 začala výstavba okruhu Moscow Raceway ve Volokolamsku, asi 100 kilometrů od Moskvy, který byl zamýšlen i pro formuli 1. Následně však udeřila krize. Ruská přítomnost v královské automobilové třídě se tak omezuje na působení prvního ruského pilota Vitalije Petrova ve stáji Renault a logo automobilky Lada na těchto monopostech.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze