Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Red Bullu to zase jiskří: Vettel své křídlo zničil, a tak dostal Webberovo

Své nové přední křídlo Vettel při posledním tréninku zničil (na fotografii), a tak dostal do kvalifikace Webberův spoiler. | foto: AP

10 2010
Když nedávno v Turecku zatočil Vettel do Webbera, svalil tým Red Bull vinu na Australana. A teď v Anglii zase potvrdil, že rovnocenné je postavení jeho jezdců jen na papíře. Vettel v posledním tréninku poškodil nové přední křídlo a tým rozhodl, že dostane na auto Webberovo. Australan šel do kvalifikace se starým modelem. A prohrál.

Mark Webber byl po kvalifikaci viditelně znechucený. Když odcházel z boxů, vypadal hodně naštvaně, ale odmítl před novináři rošády s předním spoilerem komentovat.

"S tím křídlem se na to nedá dívat jen černě nebo bíle. A vy nemáte dost informací, abyste to mohli hodnotit," odbyl reportéry. "Ale jsem si jist, že náš tým bude určitě s výsledkem dnešní kvalifikace hodně spokojen," dodal uštěpačně.

A dokonce jim vysvětlil, že má i jiný důvod být naštvaný: "Radši bych byl na startu třetí. Druhé místo je tady na kluzké straně dráhy a je nevýhodně z více hledisek. Pokud si to bude chtít Alonso vyměnit, můžeme si o tom promluvit," vtipkoval Webber.

Ale jinak mu do zpěvu nebylo. Ztráta 1,5 desetiny vteřiny, která ho dělila od Vettela, mohla jít klidně na vrub starší vývojové verzi předního přítlačného křídla. Tu dostal na auto jen kvůli neopatrné jízdě svého týmového kolegy.

Vettel si však nemyslí, že by mu novější přední křídlo dalo významnou výhodu. "Když se na to podíváte, bylo to mezi námi hodně těsné. V jedné části kvalifikace mě Mark dokonce porazil. Nesdílím názor, že by mně jiné přední křídlo dávalo významnou výhodu," snažil se německý mladík zahrát celou věc do autu.

Týmový šéf Cristian Horner byl přímější, a nepřímo přiznal, že nějaké setinky navíc tým šachy se spoilerem Sebastianu Vettelovi daroval.

"Jako šéf týmu musím občas udělat složité rozhodnutí, a toto patřilo mezi ně. Vettel byl v předcházejícím průběhu Velké ceny o něco rychlejší a v mistrovství světa je lepší (Vettel je celkově třetí, dvanáct bodů před čtvrtým Australanem - pozn. redakce), takže křídlo dostal on," uvedl Horner.

Bylo by zajímavé sledovat, jak by tým Red Bull postupoval, pokud by byl v pořadí mistrovství světa výše Mark Webber a své přední křídlo poškodil on. A co by asi ve svých reakcích často prudký a vznětlivý Vettel říkal, pokud by jeho přední křídlo dostal Australan.

Christian Horner musí doufat, že k podobné situaci do konce sezony nedojde. Nebo si snad už chystá vysvětlení, proč jeho tým změnil strategii při přidělování nových dílů?

Výsledky kvalifikace najdete ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze