Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Plzni se pojede říjnový závod SP cyklokrosařů, s tratí pomůže Štybar

Cyklokros | foto: Petr Vobora

2 2009
Západní Čechy a světový cyklokros = dva víkendové triumfy! Kromě včerejšího stříbra stříbrského Zdeňka Štybara na mistrovství světa slaví úspěch i Plzeň. Skupině organizátorů kolem Pavla Štíchy se podařilo pro příští sezonu získat do západočeské metropole závod Světového poháru.

Cyklokrosařská elita tak bude v Česku závodit hned dvakrát. Na konci ledna 2010 se v jihočeském Táboře uskuteční mistrovství světa. A v Hoogerhaide, dějišti letošního šampionátu, UCI rozhodla, že Plzeň bude na loukách u sv. Jiří v Doubravce hostit už 18. října Světový pohár.

Druhý v pořadí seriálu.

Mezinárodní závod se do Plzně vrátí po 13 letech. Naposledy se v roce 1996 na okruhu na Lochotíně jel seriál Superprestige. "Náš hlavní konkurent Las Vagas nakonec odstoupil a Treviso dostalo závod o čtrnáct dnů dříve," uvedl za plzeňské organizátory Jiří Novotný. "Nějaká menší oslava už proběhla," usmíval se. "Ale to hlavní nás teprve čeká.

Slavit pořádně můžeme až po perfektně zorganizovaném závodě." Podle Novotného zůstane trať hodně podobná té, na které se loni v prosinci odjel závod Českého poháru.

"Původně jsme měli v plánu udělat trať obtížnější, například na ni navézt písečné duny. Komisař UCI nás ale ujistil, že to není třeba. Že chce, aby každá trať měla původní ráz. Písek je typický pro Belgii a Holandsko, u nás tedy bude tráva." Organizátoři ale počítají s tím, že přibudou umělé překážky a přemostění.

Rozpočet "svěťáku" se bude pohybovat kolem čtyř milionů korun. "V tom jsou zahrnuty poplatky UCI, startovné i odměny závodníkům. Část už máme pokrytou, část přislíbenou od města Plzně a Plzeňského kraje.

Závod by se měl jet pod záštitou primátora Rödla. Věříme, že pomůže na Plzeň, která kandiduje na titul Evropské město kultury 2015, přitáhnout pozornost." Plzeňský závod by měl být postaven na míru vicemistru světa Zdeňku Štybarovi. "Slíbil nám, že po dovolené, kterou má po konci sezony, přijede a pomůže se stavbou trati. Chceme, aby se mu tu dařilo co nejlépe," podotýká Novotný.

Zároveň se chce Plzeň v kalendáři SP usadit nadlouho. "Věříme, že založíme staronovou tradici." Světový pohár 2009/10 odstartuje 14. října v italském Trevisu a vyvrcholí desátým závodem 24. ledna.

"Zdeněk přijede po dovolené a bude se podílet na stavbě trati. Chceme, aby mu vyhovovala co nejvíc." Jiří NovotnýNejčtenější

Mercedes Třída C C180i...
Mercedes Třída C C180i...

r.v. 2005, naj. 190 565 km, benzín
129 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze