Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Pardubicích závodili pro zesnulého majitele: Snad by se mu to líbilo

OBHÁJCE V ČELE. Jan Faltejsek, vítěz posledních tří ročníků s Orphee des Blins, překonává Taxisův příkop s Universe of Gracie jako první. Doběhl čtvrtý. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

13 2015
Zatímco ostatní se ve Velké pardubické hnali za slávou, ve stáji BORS Břeclav chtěli úspěch poslat do nebes. Jen dva měsíce před závodem náhle zemřel majitel stáje Luděk Mikulecký. „Snad by měl radost,“ říká trenér Universe of Gracie, jenž doběhl čtvrtý.

Jeho kopyta se zaryla do závodní dráhy jako první. Jako první přeletěl obávaný Taxisův příkop, téměř celý závod vedl.

Cílovou podkovu na Velké pardubické ale jeden z favorizovaných koní, Universe of Gracie v sedle s žokejem Janem Faltejskem, minul jako čtvrtý. „Čekali jsme trošku jiný výsledek,“ přiznává jeho trenér Jiří Kousek. „Byl ale férově poražen, došel zdravý. Takže jsme spokojení,“ doplňuje už veseleji kouč ze stáje BORS Břeclav.

Právě na statku, který je součástí Lednicko-valtického areálu, se rozepsal jeden z nejsilnějších a nejsmutnějších příběhů letošního 125. ročníku slavné steeplechase.

Jen dva měsíce před závodem náhle zemřel 50letý majitel stáje Luděk Mikulecký. „Všechny nás to zasáhlo,“ říká ostřílený trenér a žokej Kousek. „Jeli jsme do Velké s tím, že jsme mu chtěli udělat radost, i když už tady není s námi.“

Nakonec stejně jako před rokem docválal Universe of Gracie na čtvrtém místě. „Loni byl z jeho umístění hrozně nadšený, byl to jeho miláček. Myslím, že i letos by se mu to líbilo,“ vzpomíná Kousek na zesnulého podnikatele, jenž hnědáka koupil před devíti lety z Německa.

Na rozdíl od loňského dostihového vrcholu sezony byl však valach a žluto-modrý dres Faltejska, jenž ve Velké opanoval předchozí tři ročníky, pořádně vidět. „Je to koník tempař, který rád dominuje. Když si o to sám řekl, bylo zbytečné ho brzdit,“ vysvětluje Kousek.

Fotogalerie

Především díky „Unimu“ viděli diváci v Pardubicích nejrychlejší Velkou v historii. Téměř sedmikilometrovou distanci zvládl vítězný Nikas s žokejem Markem Stromským za 8 minut a 55 vteřin.

Tempu paradoxně pomohlo i několik opuštěných koní, kteří „hecovali“ vyslance břeclavské stáje. „Když Universe potřeboval odpočinout, kůň ve volnosti na něj tlačil,“ smutní trenér, jenž závod sledoval zpovzdálí na tribuně. „Ale na kdyby se nehraje. Koník skákal perfektně, celkově to byla hezká podívaná.“

Desetiletého oře, který čtvrtým místem vydělal jihomoravské stáji půl milionu korun, nyní čeká odpočinek. „Hrozně rád chodí ven na ohradu, ráno už se ozývá, ať na něho dáme deku a pustíme ho ven,“ usmívá se Kousek, jenž Universe loni nejen trénoval, ale ve slavném dostihu i vedl.

Do sedla by se mohl příští rok v Pardubicích vrátit. „S Honzou Faltejskem jsme po závodě chvilku poseděli. Ze srandy mu říkám: příště ho zase pojedu já, když jsme dopadli stejně,“ vypráví čtyřicátník se zkušenostmi ze zahraničí.

Pokud by se hnědý valach postavil na start 126. Velké pardubické, patřil by v 11 letech mezi čtyřnohé matadory. „Sice má naběháno hodně dostihů, ale on je docela kliďas. Když mu to zdraví dovolí, příští rok to s ním zase zkusíme,“ plánuje kouč.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze