Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Pardubicích vyhrála favoritka Registana

12 2003
Pardubice - Strhující finiš a vítězství favorizované Registany přinesl 113. ročník Velké pardubické steeplechase. Sedmiletá hnědka z české stáje Wrbna donesla ke třetímu triumfu ve Velké pardubické v řadě zkušeného německého žokeje Petera Gehma. Těsně před cílem odrazila útok Maskula s žokejem Jiřím Kameníčkem a poprvé vyhrála legendární závod. Zkušený žokej Josef Váňa přivedl do cíle třetího Decent Fellowa.

Po třinácti letech se tak na Velké pardubické radovala z vítězství klisna. Žokej Gehm zvítězil ve slavném dostihu potřetí za sebou. "Vyhrát třikrát v řadě Velkou pardubickou, to je až neuvěřitelné," svěřoval se po závodě Gehm. "Ale Registana je
skvělý kůň, nejlepší, jakého jsem v České republice kdy jel," doplnil.

Očekávaný dostih byl dlouho vyrovnaný. Na obávaném Taxisově příkopu skončily šance dvou koní - Renta a loni třetího Kedona. Více než polovinu závodu pak hýřil aktivitou především Bargiel, který společně s Registanou diktoval tempo dostihu.

V popředí se držel i Renaissance Dancer. Naopak brzy se s dostihem rozloučil jeden ze dvou zahraničních účastníků: pro anglického Mose Harpera měl konec pikantní příchuť; skončil už na desáté překážce - Anglickém skoku.

Ochránci zvířat zůstali za branou
Pouze hrstka ochránců zvířat se vypravila k pardubickému závodišti. "Stop Taxis" žádal nápis, který v klidu rozvinula u brány trojice mladých lidí. Do areálu nevstoupili a ještě před startem 113. Velké pardubické v klidu odešli. "Nelíbí se mi, když lidé riskují zranění či smrt jakéhokoli zvířete pro svou zábavu," řekl jeden z mladíků. Dodal však, že doby, kdy se ochránci snažili proniknout na dráhu a zmařit dostih, jsou již dávno pryč.  Masové protesty proti Velké pardubické začaly v roce 1992, kdy demonstrace vyvrcholila hromadným vniknutím ochránců zvířat na dráhu mezi běžící koně. Proti demonstrantům tehdy tvrdě zakročila policie. Pořadatelé následně nejtěžší překážky včetně obávaného Taxisova příkopu upravili. Protesty pak postupně slábly.

Registana potvrzovala roli velké favoritky. Sedmiletá hnědka letos při svých třech startech nenašla přemožitele a dominantní pozici potvrdila i v Pardubicích. Po Havlově skoku na čele bojovala jen s dvojicí soupeřů, dalších možných kandidátů na vítězství - Maskulem a Decent Fellowem.

Po posledním skoku šla do cílové rovinky s náskokem několika metrů před Decent Fellowem, sto metrů před cílem však Registaně začaly docházet síly a s vypětím všech sil uhájila o třičtvrtě délky útok Maskula vedeného žokejem Kameníčkem. "Neměl jsem ale obavy o vítězství. Moc jsem nevěděl, co se děje za mnou. Chtěl jsem se jen co možná nejrychleji dostat do cíle," usmíval se německý žokej.

Dvacet tisíc lidí na pardubickém závodišti křičelo nadšením, když se na hnědku začal Maskul, loňský vítěz Velké, postupně dotahovat. "Maskul je skvělý kůň, ale na Registanu neměl. Ta kobyla má zkrátka něco do sebe," prohlásil žokej Kameníček, který v sedle Maskula osnoval závěrečný nápor.

Trenér Registany Čestmír Olehla přiznal, že v nervy drásajícím finiši možná zestárnul o několik let. "Spadl mi takový kámen ze srdce, že to muselo být slyšet až v Austrálii," zhluboka si vydechl trenér Registany Čestmír Olehla. Stáj Wrbna se může
těšit i na tučnou odměnu. Na její konto poputuje polovina z celkové čtyřmilionové dotace dostihu.

Výsledky
113. Velká pardubická; steeplechase na 6900 metrů

1. Registana (ž. Gehm, trenér Čestmír Olehla, Stáj Wrbna) - čas 9:30,14 min., 2. Maskul (ž. Kameníček), 3. Decent Fellow (ž. Váňa), 4. Falcon du Cotteau (ž. Fehily), 5. Narrator (Myška). Výrok: Tuhý boj 3/4 - 7 - daleko - 20 - 20. Závod
dokončilo 10 koní.

Registana s žokejem Gehmem (ve žlutém) bojuje v cílové rovince s Maskulem s žokejem Kameníčkem.

Drop překonává jako první Decent Fellow s žokejem Josefem Váňou.

Vítězná Registana s jezdcem Peterem Gehmem.

Sedmiletá klisna Registana, vítězka Velké pardubické 2003 a 2004.

Startovní pole 113. Velké pardubické na Irské lavici

Na Taxisově příkopu skončily šance dvou koní - Renta a loni třetího Kedona.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze