Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V nominaci atletů pro premiérové ME družstev chybějí pouze tři zranění

Atleti (zleva) Jitka Bartoničková, Jiřina Ptáčníková, Martin Mazáč, Lukáš Šťastný, Josef Prorok, Pavel Maslák a Jana Korešová představili na tiskové konferenci v Praze novou kolekci reprezentačního oblečení. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

11 2009
V takřka nejsilnější možné sestavě odletí příští týden ve čtvrtek česká atletická reprezentace na premiérové mistrovství Evropy družstev. Chybět budou pouze zranění překážkář Petr Svoboda, mílař Michal Šneberger a sprinter Vojtěch Šulc.

Zranění Svobody

Svalové zranění Petra Svobody je vážnější, než se zprvu předpokládalo, a český rekordman v běhu na 110 metrů překážek si tak bude muset na čtyři týdny od závodění odpočinout. Vyšetření na magnetické rezonanci objevilo trhlinu ve svalu a bronzový medailista z halového mistrovství Evropy v Turíně tak přijde o několik důležitých závodů.


Atlet se zranil v pondělí na Memoriálu Josefa Odložila. Stejnou patálii si prožil také na začátku zimní sezony, v níž nakonec dosáhl v Turíně na medaili. I tehdy sonografie po zranění zprvu nic neukázala. "Je to úplně stejný problém," objasňoval překážkář. Zranění si nejspíš přivodil sešlápnutím švihové nohy do překážky. "Byla to taková klasické překážkářská gilotina, pak jsem zabral a ucítil jsem to," vysvětloval. Další start tak start chystá až na polovinu července.

V portugalském městě Leiria budou příští víkend testována i nová pravidla. Cílem českého týmu je udržet se v elitní dvanáctičlenné skupině.

"Přistoupili jsme k tomu zodpovědně, takže atleti dostali doporučení, že smějí startovat týden před závodem maximálně na jednom mítinku," řekl na dnešní tiskové konferenci šéftrenér reprezentace Václav Fišer.

I proto nemůže například dálkař Roman Novotný závodit v neděli na Zlaté lize v Berlíně, neboť skáče i příští týden ve středu při Zlaté tretře v Ostravě. "Asi jsme tím přidělali některým manažerům starosti," přiznal Fišer.

V týmu jsou výškař Jaroslav Bába, který ve středu v Soluni splnil limit na MS, osmimetrový dálkař Novotný, překážkářka Lucie Škrobáková, tyčkařka Jiřina Ptáčníková, diskařka Věra Cechlová či oštěpařská hvězda Barbora Špotáková.

"Sezona se rozjela dobře, cílem je se udržet, i když to nebude nic jednoduchého," přemítal Fišer. Český tým by měl bojovat o deváté místo spolu s dalšími třemi reprezentacemi - Portugalskem, Švédskem a Řeckem.

ME navazuje na Evropský pohár, který se konal od roku 1960. Nově se však budou počítat obě kategorie dohromady a z dvanácti týmů do nižší soutěže sestoupí tři celky.

Testována budou i nová pravidla, například nulová tolerance na startu, maximálně čtyři neplatné pokusy ve vertikálních skocích, omezený počet pokusů ve horizontálních skocích, hodech a vrzích a
také vyřazení pomalých závodníků v průběhu vytrvalostních závodů.

"Já nová pravidla vítám, je to osvěžující pokus udělat atletiku zajímavou," hodnotil Fišer. Jedná se zatím pouze o pokus, který bude po sezoně vyhodnocen. "Půjde to sice proti absolutní výkonnosti, ale na to jsou jiné závody," prohlásil. Během ME družstev proto podle jeho slov dojde i k taktizování.

Nominace týmu se ještě může ještě změnit. "Do ME zbývá ještě deset dní," dodal Fišer.

Nominace ČR:


MUŽI:
100 m: Schiller, 200 m: Vojtík, 400 m: Götz, 800 m: Holuša, 1500 m: Belada, 3000 m: Kocourek, 5000 m: Živec, 110 m př.: Sajdok, 400 m př.: Prorok, 3000 m př.: Mikulenka, výška: Bába, dálka: Novotný, trojskok: Cholenský, koule: Žalský, disk: Pudivítr, kladivo: Melich, oštěp: Veselý, 4x100 m: Žilka, Vojtík, Schiller, Veleba, R. Šulc, 4x400 m: Götz, Szetei, Prorok, Klofáč, Jiráň.

ŽENY: 100 m: Čechová, 200 m: Čechová, 400 m: Bartoníčková, 800 m: Masná, 1500 m: Čapková, 3000 m: Všetečková, 5000 m: Kamínková, 100 m př.: Škrobáková, 400 m př.: Hejnová, 3000 m př.: Lustigová, výška: Straková, dálka: Korešová, trojskok: Šestáková, koule: Kárníková, disk: Cechlová, oštěp: Špotáková, kladivo: Ledvinová, 4x100 m: Mazáčová, Hřivnová, Čechová,
Táborská, Korešová, 4x400 m: Bartoníčková, Eidrnová, Hejnová, Masná, Mráčková.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze