Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V neoprenu za evropskými tituly: orientační potápěči závodí v Liberci

ORIENTACE POD VODOU. Potápěči si v Liberci rozdělí evropské tituly. - ilustrační foto | foto: Soukromý archiv

30 2010
Od kóty ke kótě, nasoukaní v neoprenu, na nohou ploutve. Netradiční sportovní akci uvidí v tomto týdnu Liberec. Od pondělí až do soboty tu budou nejlepší orientační potápěči bojovat o evropské tituly.

Původně se mělo zápolit na Kristýně v Hrádku nad Nisou. Ničivé povodně však potápěče vyhnaly k liberecké přehradě. "Na poslední chvíli bylo třeba vše změnit, od ubytování závodníků a jejich doprovodu, až po stravu a samotné závody," popsal Zdeněk Urban, předseda libereckého Aqua Klubu.

Narozdíl od Kristýny je v Harcovské přehradě viditelnost pouhý metr. To však potápěčům nevadí, ve svém temném světě si libují.

Může se zdát, že potápění není divácky příliš atraktivní, na druhou stranu je to stále exotický sport, na který v Čechách nejsme příliš zvyklí. Do Liberce zavítá špička z celé Evropy.

Evropského šampionátu v Liberci se zúčastní více než 120 sportovců ze 12 zemí. Mezi české naděje patří i mistři světa Zuzana Dvořáková, Zuzana Štěpánková nebo Jakub Němeček. Všichni jsou z libereckého Aqua Klubu, který je dodavatelem české reprezentace. "České a liberecké potápění má svou dlouhou tradici a v úspěších máme nač navazovat," říká Urban.

orientační potápění

Plave se s monoploutví a ve studené vodě v neoprenu proti prochladnutí. Na přehradě bude vytyčená trať.

Závodníci za sebou pod vodou táhnou bójku na tenkém lanku, aby rozhodčí viděli, kde jsou, a také kvůli bezpečnosti.

Závodí se v různých disciplínách. Tratě jsou vymezené bójkami ukotvenými na dně.

Jednotlivci je buď v daném směru obeplouvají (M kurz), nebo je musí najít (tyče). Kombinací obou je pak Hvězda pojmenovaná podle tvaru trati. Pro družstva jsou určeny disciplíny Monk (dvoučlenná) nebo sjíždění (čtyřčlenná).

Na rozdíl od mnoha jiných sportů nepřitahuje orientační potápění v České republice velkou pozornost, proto v něm nejsou ani velké peníze.

"My to děláme spíše z nadšení, ne proto, že by se na organizaci šampionátu dalo něco vydělat," říká Urban.

Organizační výbor je složen ze samých dobrovolníků. Ti, co nejsou v důchodu, si museli vzít dovolenou. "Ale nestěžujeme si. Kdybychom to dělat nechtěli, nebyli bychom tady a nesnažili se udělat další špičkovou sportovní akci," tvrdí předseda klubu.

Rozpočet celého šampionátu je 1,2milionu korun a na jeho pokrytí se podílí především účastnické poplatky jednotlivých států a také částečně příspěvky odchovanců klubu, kteří jej dodnes podporují menšími sponzorskými dary, a pravidelné příspěvky aktivních členů klubu. Aqua Klub Liberec má téměř 80 aktivních členů, především dětí a mladší generace, kteří trénují v libereckém bazénu šest krát týdně.

Orientační potápění je nejstarší sportovní disciplínou potápěčského sportu. Závodníci při soutěži mají za úkol najít bóje rozmístěné na vodě, nebo co nejrychleji obeplavat bóje v přesně stanoveném pořadí, popřípadě uplavat předem stanovenou trasu, kde některé bóje musí najít a některé musí obeplout.

Vše se plave na čas a každá splněná bóje je podle dosaženého času bodovaná.

První oficiální závody se konaly v roce 1961 v Itálii a Rakousku. Většina disciplín, tak jak je známe dnes, vznikla v bývalém Sovětském svazu.

Mezi nejúspěšnější sportovce tohoto odvětví patří Liberečané Lubomír Silný ml., Radovan Silný, Jan Skružný, Dana Perničková, Jarmila Silná, Zuzana Dvořáková nebo Zuzana Štěpánková.Najdete na iDNES.czmobilní verze