Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V motokrosové bitvě slavil Bartoš

20 2006
Litomyšl - Jeden slavil, druhý truchlil. Strhující finále rozjásalo Petra Bartoše. Motokrosař litomyšlského Orionu vyhrál ve třídě open závěrečný závod mezinárodního mistrovství republiky v Kaplici. V konečném účtování bral bronz. "I když jsem skončil o bod za stříbrem, nevadí mi to. Jsem spokojený,“ prohlásil Bartoš.

"Bronz nás moc potěšil,“ dodal Petr Kovář, manažer Orionu.

Smutný byl Michal Votroubek. Bojoval dokonce o titul ve stopětadvacítkách, ale nakonec skončil bez medaile čtvrtý. "Je to zklamání. Tak blízko titulu jsem nikdy nebyl. Škoda že soupeři nejeli fér,“ povzdechl si jezdec vysokomýtského Mňuk Teamu.

O bod za bronzem, o dva za stříbrem. Taková byla Bartošova výchozí pozice před kaplickým závodem. Taktika byla jasná. Porazit třetího Čepeláka,“ prohlásil Kovář.

"K posunu na druhé místo byl Petr potřeboval hodně štěstí, protože Žerava je díky pravidelným startům v mistrovství světa lepší.“ Jezdec Orionu plány naplnil. V první jízdě skončil třetí před Čepelákem. "Předjel ho však až v závěru, trošku nám zabrnkal na nervy,“ usmál se Kovář.

Druhá jízda však byla neméně infarktová. Bartoš sice vedl, leč od poloviny měl technické problémy. "Spadl mi výfuk přímo od válce, motor šel na 70 procent,“ prozradil Bartoš. "Modlili jsme se, aby to vydrželo,“ podotkl Kovář.

Byl vyslyšen. Bartoš vyhrál a stal se i celkovým vítězem závodu. Zajistil si tak konečný bronz. "Sice ztrácí na druhého Žeravu jen bod, ale nemůžeme chtít zázraky,“ prohlásil Kovář.

Zatímco Bartošovi útok na medailové příčky vyšel, Votroubek se na stupně vítězů nevešel. Z kvarteta nejlepších jezdců, které před kaplickým závodem dělily pouhé dva body, byl nakonec nejsmutnější.

Na náročné trati dojel třetí a čtvrtý. "Bramborová“ příčka mu patřila i v celkovém pořadí závodu a v konečném účtování. "Bohužel v obou jízdách se děly věci, které se běžně nedělají,“ podotkl Votroubek.

Medailové plány mu naboural už jistý mistr ve třídě open Zaremba. Nastoupil i ve stopětadvacítkách, aby pomohl týmovému kolegovi Bučencovi.

"V první jízdě ho spolu s Brabcem pustil ze šestého na čtvrté místo. Ve druhé se také nechal předjet a mě pak brzdil,“ postěžoval si Votroubek.

Prohrát stříbro o bod? Nevadí, medaili mám

Posunul se na bronzový stupínek. Ovšem od cennějšího stříbra ho dělil jediný bod.
Radost? Smutek? "Jsem rád, že jsem skončil aspoň třetí. Vždyť jsem musel vynechat jeden závod,“ prohlásil Petr Bartoš. Jsem o to šťastnější, že jsem v Kaplici celkově vyhrál,“ dodal motokrosař litomyšlského Orionu.

Před kaplickým závodem jste měl minimální ztrátu nejen na třetí, ale na druhé místo. Šel jste bojovat o bronz nebo o stříbro?
Hlavní cíl byl dostat se aspoň na třetí místo a dostat se před Jirku Čepeláka. V tom jsem neviděl problém. Samozřejmě jsem si přál porazit i Martina Žeravu. Jednou se mi to sice povedlo, ale nakonec mi bod chyběl. Přesto jsem spokojený, nevadí mi to. Martin je kvalitní jezdec.

A navíc má výhodu v pravidelných startech v mistrovství světa MX3...
Přesně tak. Já jsem jel z finančních důvodů jen pár závodů. Třeba jich za rok odjedu víc a budu lepší.

Vaše cesta k bronzu ale nebyla snadná. Ve druhé jízdě jste měl technické problémy. Co se stalo?
Spadl mi výfuk přímo od válce. Motor mi šel od půlky jízdy na 70 procent. Byl to handicap. Ale na druhou stranu mám lepší fyzickou kondici než ostatní, proto jsem se jim vzdaloval a jízdu vyhrál, i když mi motorka jela méně.

Neměl jste přesto strach, že budete muset odstoupit?
Motor začal vydávat divné zvuky. Konečně jsem měl šanci vyhrát a rozbije se mi motorka. Dost mi zatrnulo. Naštěstí to byl jen výfuk a motorka vydržela. Ale po projetí cílem jsem si hodně oddechl.

Vítězstvím v Kaplici jste korunoval vydařenou druhou polovinu sezony. Těžil jste v ní právě z fyzické kondice?
Myslím si, že určitě. Začátek sezony nebyl špatný, ale soupeři byli víc rozjetí ze zimy. Nemám tolik peněz, abych trénoval třeba měsíc v Itálii. Rozjížděl jsem se v průběhu sezony, makal jsem na fyzičce a dotahoval jsem se na soupeře. Z dobré kondice jsem těžil i v závěrech jízd.

Letos jste přešel ze stopětadvacítek do třídy open. Hrál přestup na silnější motocykl nějakou roli v úvodu sezony, kdy jste bodoval méně?
To ne. O mně je známo, že mi nevadí střídat motorky. Nebyl to žádný handicap.

A teď s bronzem v kapse si určitě říkáte, že jste odchodem do třídy open neprohloupil...
Samozřejmě. Být třetí v této kubatuře je cennější než být třetí ve stopětadvacítkách. Je to prestižnější.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze