Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Miami pohlídá tenisty jestřábí oko

22 2006
Miami, Praha - Slavná věta Johna McEnroea "To nemůžete myslet vážně!" upadá do zapomnění. Kopírovat amerického bouřliváka už tenisté nemusí. Minimálně v Miami ne. Podnik seriálu Masters "Nasdaq-100" totiž ovládne technologie. Poprvé bude na turnajích ATP a WTA použitý hlídací systém "jestřábí oko".

"Nepotřebujeme jej," myslí si přesto světová jednička Roger Federer. Jenže v tenisovém kolotoči patří jeho názor k menšinovému.

Obrázky, které z grandslamových turnajů a podniků seriálu Masters už tři roky sledují fanoušci na televizních obrazovkách, nyní uvidí diváci i přímo na kurtech. Navíc je hráči můžou využívat!

Dvakrát v průběhu utkání můžou legendární výkřik Johna McEnroea vyměnit za větu: "Použijte jestřábí oko, prosím."

Vývoj situace na dvorci je striktně dán: umpirový rozhodčí i diváci uvidí opakovaný televizní záběr sporného momentu na velkoplošné obrazovce.

Systém pěti kamer rozmístěných kolem kurtu totiž během několika vteřin vyhodnotí trajektorii míčku a převede ji do trojrozměrné grafiky při maximální možné odchylce tři milimetry - důkaz se objeví do deseti vteřin.

Potvrdí slova hráče? Tenistovi nebo tenistce nebude započítán "protest" a nadále si uchová dvě možnosti kontroly výroků zejména čárových rozhodčích.

Neuspěje-li stěžovatel, zůstane mu jediný "opravný" pokus.

"Všichni chtějí, aby zápasy rozhodovaly jen schopnosti hráčů. A Hawk eye tomu pomůže," je přesvědčen otec "jestřábího oka", britský inženýr Paul Hawkins.

"Přinese hodně pozitiv," pochvaluje si také Andy Roddick. Také Lleyton Hewitt zavedení systému schvaluje - zná jej ze sledování utkání v kriketu. "Pomáhá, ale nezdržuje," říká Australan.

Vzhledem k technologickým možnostem bude v Miami instalován systém "jestřábího oka" pouze na velkých kurtech. "Tak bych snad nemusel hrát na centrálním dvorci, abych nebyl pokusným králíkem," vtipkuje Roger Federer.

Jeho přání lze zařadit do kategorie utopických - coby světová jednička na jiných než na největších dvorcích světových tenisových areálů v posledních měsících ani nehraje. "Stejně s tím systémem nemám problém. Jenom bychom měli počkat, až se vyzkouší, než řeknem, jaký je," dodává Švýcar.

Testy hlídacího systému zatím přinesly pozitiva - veteráni sbírali fiftýny na loňském turnaj v londýnské Royal Albert Hall, několikrát jej rozhodčí využili také v průběhu letošního Hopmanova poháru družstev v Perthu.

Prvními turnaji ATP a WTA, které ji použijí, jsou právě souběžně probíhající klání v Miami.

Osvědčí-li se "jestřábí oko", nelze vyloučit ani jeho přítomnost na grandslamovém US Open. Vždyť právě v newyorském areálu Flushing Meadows proběhly loni testy, které definitivně rozhodla o vstupu technologických novinek do bílého sportu, svázaného množstvím tradicí.

Autoři:


Nejčtenější

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.czmobilní verze