Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Londýně hrál jiný Kasparov

6 2000
P r a h a - Zápas s Vladimirem Kramnikem v Londýně přinesl Kasparovovi snad nejkrutější okamžiky v kariéře, vždyť nevyhrál jedinou partii a dvě prohrál.
Zápas s Vladimirem Kramnikem v Londýně přinesl Kasparovovi snad nejkrutější okamžiky v kariéře, vždyť nevyhrál jedinou partii a dvě prohrál. Co se s ním děje? ptali se fanoušci. To přece není on. Druhou partii obhájce titulu ztratil, když jej soupeř překvapil v zahájení. V desáté byl rozdrcen. A ve čtrnácté Kasparov konečně mířil k prvnímu vítězství, což by mu ještě dalo naději na udržení titulu, ale v koncovce o něj přišel.

DRUHÁ PARTIE

V Grünfeldově obraně, Kasparovově korunním zahájení, přišel Kramnik s novinkou v 11. tahu. Tím získal výhodu. Ze šoku se Kasparov vzpamatoval, vynalézavě se bránil a pravděpodobně měl na dosah remízu. Ztratil však hodně času i sil a hrubou chybou v koncovce umožnil Kramnikovi vyhrát.

DESÁTÁ PARTIE

Jedna z nejhorších Kasparovových partií v životě, drtivě prohrál už v 25 tazích. Téměř nekladl odpor. Kramnik nemusel vymýšlet nic pozoruhodného.

ČTRNÁCTÁ PARTIE

Bojovně naladěný Kasparov skvěle Kramnika přehrál a zdálo se, že konečně zvítězí. "Kasparov jasně lepší," hlásil počítač Fritz na internetu, kde se partie živě přenášela. Kasparovovi fanoušci jásali, zápas lze ještě zachránit. Předčasně: několik nepřesností - a opět pouze remíza.


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze