Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V Lahti pro mne sezona skončila

6 2000
P r a h a - Letošní sezóna Světového poháru v běžeckém lyžování skončila pro Kateřinu Neumannovovou. Naposledy se Neumannová objevila v neděli ve finském Lahti, kde se za rok uskuteční mistrovství světa, a v závodu na 15 kilometrů s hromadným startem doběhla šestá. Stejného umístění dosáhla 27. listopadu v Kiruně při úvodním vystoupení v sezóně. "Lidé okolo si mysleli, že přece jen budu pokračovat, ale nic jsem na svém rozhodnutí nezměnila.

Závod v Lahti byl letos poslední," trvá Neumannová na svém rozhodnutí. "Spravila jsem si trochu náladu, bylo to lepší zakončení, než ty závody předtím." Nejlepší česká běžkyně se před sezónou, v níž chyběl vrchol v podobně olympijských her či mistrovství světa, těšila, že bude závodit bez stresů, ale opak byl pravdou. Zdravotní neduhy jí radost pokazily, a proto se Neumannová rozhodla, že zbytek Světového poháru se obejde bez ní.

Z dosavadních 17 závodů běžela česká závodnice jedenáct a dva nedokončila. Nejlépe dopadla v Garmisch-Partenkirchenu ve sprintu, v němž obsadila třetí místo. Dvě šestá místa doplnila dvakrát devátým, desátým, čtrnáctým, ale také jedenadvacátým a šestadvacátým místem. Celkem nasbírala 257 bodů a momentálně figuruje na dvanáctém místě průběžného pořadí. Do konce sezóny zbývají dva závody v Oslu a dva při finále Světového poháru v italském Bormiu. "Začátek nebyl příliš vydařený, ale nebyla jsem vynervovaná nebo vystresovaná," konstatovala Neumannová. "Musím na sezónu rychle zapomenout. Už se těším, že se dám dohromady," plánuje. S přípravou chce začít začátkem května.

Od minulého léta Neumannovou neposlouchalo tělo tak, jak by si představovala. V létě měla naražená žebra, bolavou Achillovu šlachu a nepříjemné žaludeční potíže. Po Novém roce chytila v Rusku virózu a týden brala antibiotika. Před čtrnácti dny u ní vyšetření odhalilo problémy v oblasti buněčné imunity. "Do pořádku musím dát především bolavou achillovku, ta mě zlobí přes rok," těšila se Neumannová na pobyt v lázních. V dubnu bude sbírat síly v mořských vlnách, ale ještě neví kde přesně. "Pojedu někam do rovníkové oblasti," odhalila pouze.

V rámci přípravy se Neumannová tradičně objeví na horském kole. "Některé závody pojedu, ale to ještě musím vyřešit," tvrdí. Koncem června a v první polovině července absolvuje česká běžkyně předolympijskou přípravu v Salt Lake City. Příští sezónu si majitelka stříbrné a bronzové medaile z olympijských her v Naganu plánuje zcela jinak než tu uplynulou.  "Věřím, že se vrátím do špičky a bu du znovu bojovat o místo na stupních vítězů," řekla Neumannová.

Autor:


Témata: Kiruna, Lahti, lázně, Osel
Najdete na iDNES.czmobilní verze