Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V kosmických plavkách létal po hladině. Teď Svoboda souhlasí: Ano, zakázat je

Květoslav Svoboda | foto: Jiří Seidl, MF DNES

12 2010
Jsem jednoznačně pro, zákaz plavek z kosmických materiálů schvaluju, neustále opakoval Květoslav Svoboda. I český rekordman v kombinézách, co zakrývaly tělo od krku po kotníky, plaval. "Teď ale rozhoduje cit pro vodu, žádná síla," říká.

Jak se teď změnil styl plavání, když už tělo nic nenadnáší?
Zase to všechno bude o naplavaných kilometrech. Dřív vyhrával ten, kdo se dokázal rychleji poskládat do záběru. Já míval u sprintů, a to nejsem žádný rychlík, pocit, že letím po hladině, necítil jsem odpor a vlastně jsem ani správně nezabíral.

Zakázat technologický doping bylo správné?
Jednoznačně! Ten zákaz ukazuje, jak se v třeba v mých disciplínách (200 a 400 kraul) pole zpomalilo o dvě až čtyři sekundy, závody se vyrovnaly. Jasně, favorité jsou pořád vysoko, ale časy odpovídají tomu, jak a kolik se natrénuje. Ti mohutní, svalově vybavení plavci jsou dnes o 50 procent horší. Už se tak nestane, že nějaký "černoch" oblékne kombinézu a bude bez problémů konkurovat světu.

Měly tyhle plavky nějaký význam i pro dálkové plavání?
Tohle jsem vyzkoušel jen v bazénu a tam třeba při obrátkách tu výhodu poznáte. Ale na otevřené vodě je hromadný start, kde se plavci bijou mezi sebou, a výhodu necítíte. Tam rozhoduje natrénovanost.

Věříte, že se jednou vedení světového plavání znovu otevře technologickému vývoji?
Možná za dva tři roky podlehnou, dneska totiž všechno rozhoduje reklama. Firmy jako Arena, Speedo nebo i další budou tlačit, možná se přidají i národní federace. Ale většina plavců je proti, od nich zájem o návrat nepůjde.

Ublížil zákaz českým plavcům víc než jiným?
Řekl bych tak půl na půl. Ti siloví budou strádat, ale mladé holky jako Baumrtová a Závadová se už přiblížily svým časům, kterých dosáhly v kombinézách. Mladším to jde líp, ti starší, po 25 letech, se budou zlepšovat po desetinách, možná setinách.

Myslíte, že světovým rekordům je jednou provždy konec?
V úterý padl v Budapešti první evropský rekord, a zase to byl mladý plavec - Francouz. Myslím, že je jen otázkou času, kdy se světové časy prolomí.

Vymazal byste stávající rekordní zápisy?
Ne, nechal bych všechno tak, jak je.

Není to teď v bazénu bez těch rekordních zápisů nuda?
To si nemyslím, spíš se teď Evropa vyrovná světu. Věřím, že už na olympiádě v Londýně zase uvidíme skvělé časy, i když možná ne ve všech disciplínách. Někde jsou výkony opravdu extrémní. A diváci? O ty strach nemám, na finálový program je na šampionátu pokaždé plno.

Dá se obecně říct, o kolik procent plavci zpomalili?
Podívejte se na moji dvoustovku, na postup do finále v Budapešti teď stačil čas 1:49 minuty, závodníci se ve výsledcích poskládali po desetinách.

A přemýšlel jste, kde jste teď mohl být?
Kdybych se dostal na svůj nejlepší čas, byl bych pátý šestý. Jsem rád, že se ty kombinézy zrušily, teď se zase můžu vrhnout do bazénu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze