Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V kempu brečely i dospělé gymnastky

13 2000
Č e s k é B u d ě j o v i c e - Jen málo cizinek má možnost podívat se do tréninkové školy moderní gymnastiky, kterou na Krymu vede matka proslavené Iriny Děrjuginové Albina. Když viděla nadějnou Dominiku Červenkovou na závodech, pozvala ji. Do kempu vyjela jihočeská závodnice s trenérkou baletu ze svého klubu Máj Marinou Zacharčenkovou. Najaly si jednopokojový byteček, samy si celý měsíc nakupovaly, vařily a zajišťovaly si všechno kolem. "Pro Dominiku to byla škola, poznala i jiný život, než má doma," konstatovala trenérka o měsíčním pobytu. Čtrnáct dní se u moře letos v červnu rekreovaly.

"Bylo to třeba, aby si Dominika odpočinula," konstatovala trenérka. V té době byla v roli maminky. "Kdyby neodpočívala, možná by ani v tréninkovém táboře nevydržela." Kdo chce být na vrcholu výběru moderních gymnastek v oblasti Ruska, Běloruska nebo Ukrajiny, odkud pochází světové špičky, musí něco vydržet. Taková je i náplň přípravného tábora.

Závodnice, kterých do střediska přijely čtyři desítky, vstávaly hodně brzy. V šest ráno už byly učesané, upravené, rozcvičené, začínaly s tréninkem. Do 8.30 cvičily, posilovaly, proháněly vůli a výdrž.

"To brečí všechny," ujistila Marina Zacharčenková.

Moderní gymnastky trpěly, prý měly všechny oči zalité slzami, od malých po velké. "Dominika to první týden hodně těžce nesla," říká dál trenérka. Dril byl ale dobrovolný. Jihočeška byla unavená tak, že neměla ani pomyšlení třeba na procházku nebo dokonce na koupání. "Přišla z ranního tréninku a šla rovnou do postele, spala tvrdě."

Pak si začala zvykat, druhý týden už k moři zamířily. Ale od 15 hodin trénink pokračoval, baletní, vedla ho profesionální trenérka baletu, národní umělkyně. "Bylo to těžké, ale Dominika dělala pokroky," ujistila Marina Zacharčenková.

Závěrem přípravy byly běhy, krosy nebo třeba deset koleček na stadionu. Závodnice Máje začínala cvičit v poslední řadě, ale postupně, jak se lepšila, ji Albina Děrjuginová posouvala dopředu. Přitom v sále občas plakaly i ukrajinské reprezentantky Besonovová nebo Jerofjejevová, ta startovala i na olympiádě v Sydney. Některým bylo osmnáct devatenáct let.

Při společném cvičení se závodnice z jižních Čech dočkala pocty. Několikrát všem na pokyn trenérek předváděla, co se žádá. "Vidíte, takhle to musíte dělat, jako Dominika," zní ji v uších ještě dnes slova Albiny Děrjuginové. Hřejí, byla odměnou za snahu.

"O Dominiku se nebojím," říká ze zkušenosti Marina Zacharčenková. "Tam okusila vrcholový sport. Už ví, co obnáší, kolik odříkání, poznala, že mu závodnice věnují své dětství."

Tvrdí, že Dominika je na sebe tvrdá. Nemlsá, aby udržela linii, v kempu si zvykla a vydržela. "Má i skvělé zázemí v rodině," dodává trenérka Ivana Pokorná. O rok staršího bratra Aleše, fotbalistu z SK České Budějovice, by prý jistě nedala. Jak se dá, pomáhají její rodiče. "Odradit se určitě nenechám," říká dvanáctileté dítě o své sportovní budoucnosti. Jistě, až to zní dospěle. Uměním už velká je.

Gymnastka Červenková v akci

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze