Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V katarském větru se prosadili Dredge a Wilson, favorité v závěsu

Robert Karlsson - Qatar Open, 1. kolo | foto: AP

28 2010
Překvapení kola a den nenápadného muže, obojí je charakteristika pro dnešní úvod Qatar Open, po němž se v čele turnaje European Tour usadili Velšan Bradley Dredge a Angličan Oliver Wilson. Oba zahráli 67 ran, tedy pět pod par. O ránu zpět jsou další čtyři hráči, včetně ambiciózního Švéda Roberta Karlssona a evropské jedničky Leeho Westwooda.

Golfisty trápil v Dauhá zcela neobvyklý silný vítr. Hráči nejenže většinou volili o jednu vrstvu oblečení navíc, museli počítat hlavně s jeho vlivem na let míče. Štěstí měli ti na konci startovního pole, protože vítr se posléze přece jen utišil.

Těžil z toho právě Dredge, jehož výkon zprvu odpovídal tomu, co obvykle předvádí. Občas se mu ale vede výborně, jako například loni při European Masters, kde skončil druhý.

Zvrat ve hře šestatřicetiletého introverta, jenž mimo hřiště nejčastěji sahá po knize, začal na jeho dvanácté jamce. Na pěti ze závěrečných sedmi zapsal birdie.

"Měli jsme štěstí, ale já jsem hrál solidně. Minul jsem jen dvě fairwaje a dva greeny," připomněl, že na vedení nestačily lepší povětrnostní podmínky.

Wilson měl naopak již na třinácté jamce nastřádáno pět ran pod parem a po zbytek kola tuto bilanci udržel. Sedmý muž loňského evropského finančního žebříčku Race to Dubai (čímž velice překvapil) jako by chtěl v devětadvaceti letech konečně potvrdit pověst velké naděje, vyjádřené titulem Nováček roku 2005.

Zatím své předpoklady většinou nenaplnil. "O Vánocích jsem začal pátrat, v čem bych se měl zlepšit. Tvrdě jsem makal a teď bych měl začít dostávat odpovědi," řekl Wilson, jenž byl spokojen zejména s patováním. "Cítím, že můj švih je snazší," dodal.

Dvě jedničky

Stejně jako dvojice lídrů, zahrál i Westwood jedno bogey. Angličan, povzbuzen dobrým tréninkovým kolem v pondělní exhibici, se rychle sžil s novými holemi, zaslanými firmou Ping poté, co s původně vybraným modelem loňský triumfátor celé série nebyl schopen kloudně zahrát a v Abú Zabí před týdnem neprošel cutem.

O něco pestřejší je skórkarta, kterou odevzdal Karlsson. Švéd začal z desáté jamky a na patnácté, čtyřparové, zahrál eagle těžkou druhou ranou přes vodu. Chyboval až na sedmičce, ale vzápětí na své předposlední jamce zase skóre snížil na konečných -4.

Bývalý evropský hráč číslo 1 skončil před týdnem v Abu Dhabi Championship po čtyřech kolech na dvou ranách pod par a podělil se až o 60. místo.

Louis Oosthuizen - Qatar Open, 1. kolo

Spolu s oběma hráči, kteří znají výsluní žebříčků a mnohokrát je hřál pohled na šek s tučnou částkou, se o třetí místo po prvním hracím dnu podniku s dotací 2,5 milionu eur dělí Němec Marcel Siem a další Švéd Alexander Norén.

Jak zrádné jsou v Dauhá tentokrát podmínky, dokládá případ Louise Oosthuizena. Jihoafričanovi se v pouštních podmínkách obvykle daří. Loni byl v Dauhá druhý a čerstvě si sem přivezl páté místo z Abú Zabí, kde byl loni rovněž druhý a ještě sedmý v Dubaji. Dnes zahrál na první devítce pětkrát birdie, ale na druhé ho vítr udolal na even par.

Ve čtvrtek se nevedlo nedělnímu vítězi Martinu Kaymerovi. Němec se s bilancí +2 dělí o padesáté místo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze